Facebook hozzászólás
2 661

Nincs nyálam!

Valójában nem más, mint a nyálkahártya kiszáradása, ami pedig a nyál hiányára vezethető vissza

Sokan talán még csak nem is hallottak róla, hogy létezik, némelyeknek viszont számtalan kellemetlen percet okoz a szájszárazság, amely ugyan a betegségek kategóriájába tartozik, de igen ritkán fordul elő, és gyógyítása az esetek többségében nem igényel különösebb beavatkozást. Valójában nem más, mint a nyálkahártya kiszáradása, ami pedig a nyál hiányára vezethető vissza. A szájszárazság enyhe változata esetén a beteg úgy érzi, hogy nincs nyál a szájában, így nyelvét sem tudja rendesen mozgatni, mely a beszédnél nehézségeket okozhat, mellé pedig sokszor kellemetlen szájszag is társul.

Szerencsére a legtöbb esetben egy csepp citrom szájba vétele megoldást nyújthat, mert ez beindítja a nyáltermelést. Súlyosabb a helyzet, ha ezen tünetek mellé komoly fájdalmak is társulnak, és ha az ember félvállról veszi a bajt, és nem fordul időben szakorvoshoz, fekélyek is megjelenhetnek.

Sajnos, minden korosztály érintett lehet a betegségben, mely a gyerekektől kezdve egészen a felnőttekig felütheti a fejét, noha a megjelenés okaként számos különböző tényezőt lehet esetenként felelőssé tenni.

A szájüreg felé nyíló nyálmirigyek és a kisebb nyálcsatornák termelik a szánkban lévő nyálat. Előfordulhat, hogy a nagyobb nyálmiriggyel elzáródnak – ekkor lép fel a szájszárazság.

Az elzáró akadályt akár egy nyálkő is jelentheti, de a betegség megjelenése egyéb más okokra is visszavezethető. Kialakulásért felelős lehet a nyáltermelést megváltoztató anyagok szájba kerülése, mely megtörténhet egy ártalmatlannak tűnő fogorvosi beavatkozás során is. Persze nem kell megijedni, nagyon kevés esély van erre. Ez legtöbbször a fogpótlási művelet kapcsán fordulhat elő, abban az esetben, ha a beépítendő darabot helytelenül vagy nem elegendő mértékben tisztítják meg. Az is előfordulhat, hogy a páciens túl érzékeny arra a fémötvözetre vagy műanyagra, melyekből maga a fogpótlás készül.

Vannak olyan betegségek, amelyek melléktünetükként hordozzák magukkal a kellemetlen kór kialakulásának esélyét, mint például a depresszió vagy a magas vérnyomás, de okolható ezért a gyomor-nyelőcső záróizomzatának nem megfelelő működése is. Az antibiotikumok egy részénél is mutatkozhat szájszárazság. A kezelés megkezdéseként tanácsos vitamintartalmú olajokat, ecsetelőket, öblögetőket használni. Ha túl sokáig tart, forduljon orvoshoz. Nem árt, ha tudjuk, hogy a dohányzó, rendszeresen alkoholt vagy csípős, fűszeres ételeket fogyasztó emberek nagyobb veszélyben vannak.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!