Nincs többé hajhullás, és zsíros bőr?
Az idősödő bőrben a szőrtüszők száma csökken és a faggyúmirigyek száma növekszik, ami hajhulláshoz és zsírosodó bőrhöz vezet. Úgy tűnik, az Oregoni egészségtudományi Egyetem kutató fényt derítettek a jelenség pontos okára- és felfedezésük akár daganatellenes kutatások kiindulópontja is lehet.
A szervezet külső határoló rétegének, a bőrnek sejtjei (a szervezet legtöbb szövetéhez hasonlóan) egy közös őssejtből fejlődnek ki. Az idős bőr tulajdonságának változásaik a szakemberek már régóta megfigyelték, valamint azt is, hogy egy Smad7 nevű fehérje felszaporodik benne, de azt idáig nem tudták bebizonyítani, hogy a két jelenség között kapcsolat van.
A Xiao-Jing Wang vezette kutatócsoport állatkísérletes modellben igazolta az összefüggést. A kutatók olyan genetikailag módosított egereket hoztak létre, amelyek bőrszövetében sok volt az őssejt és nagy mennyiségben termeltek Smad7-et. A transzgenikus egerek bőrének fejlődése a módosításoknak köszönhetően megváltozott: kopaszodtak és a bőrük egyre zsírosabb lett, azaz a két jelenségért egyaránt a Smad7 a felelős.
A kutatókat a régóta keresett összefüggés igazolásánál még jobban meglepte az, hogy a nagy mennyiségű Smad7 leállítja egy Wnt nevű géncsoport működését. Ezek a gének nagyon fontosak a szervezet egészséges fejlődéséhez, de ha túlműködnek, akkor daganatot is okozhatnak.
‘Eredményeink nemcsak a bőrbetegségek, hanem a daganatok kezelésére is hatást gyakorolhatnak‘- állítják a kutatók tudományos közleményükben. A szóban forgó géncsoport fokozott működését már igazolták vastagbél, tüdő és agydaganatokban, így a ‘mellékes’ felfedezés valóban nagyon fontos lehet.
Hozzászólás zárolva.