Nyári bajaink orvoslása
Vannak tipikus „nyári bajok”, mint például az utazási betegség, a napszúrás, a leégés, néhány fertőző betegség, ételmérgezés, allergia, de a szúnyogok és más rovarok is megnehezíthetik pihenésünket. A lista rémisztően hosszú, de szerencsére a legtöbb kórság némi odafigyeléssel és előrelátással elkerülhető.
Végre itt a várva-várt nyár és vele a nyaralás, néhány felhőtlen nap vagy hét a hegyekben, tengerparton, városok utcáit róva, múzeumokban feltöltődve. A nyári betegségek azonban nagyon megkeseríthetik ezeket a szép napokat. Hiszen a napozásnak is lehetnek komoly következményei – akár húsz perc is elegendő ahhoz, hogy leégjünk, mert az átlagruházat, a napernyő, a fa lombja hozzávetőleg csupán 15-ös faktorú fényvédelmet jelent-, de akár egy finom, friss zöldsalátának is, mert az idegen környezetben a szervezet számára is idegen lehet.
Baktérium- és víruskavalkád
A nyár leggyakoribb betegsége az ételmérgezés, hiszen a meleg kedvez a baktériumoknak, a repdeső legyek pedig gyorsan hordják szét a kórokozókat. A legáltalánosabb a szalmonellafertőzés, amely elsősorban a baromfihús, a tojás, a tej, a fagylalt, valamint a zöldségek és a gyümölcsök révén kerülhet be a szervezetbe. Vannak tipikus tengerparti ételmérgezések is, amelyeket a nem megfelelően tartósított tonhal vagy makréla okozhat. Ez utóbbi tünete a gyomorbántalmak mellett a csalánkiütés és az arcpír is. A fertőzések kockázata azonban az ételek megfelelő tárolásával, tisztításával és a gyakori kézmosással jelentősen csökkenthető. Vannak, akik nyáron még a mosogatószivacsot is rendszeresen „mikrózzák" (vizesen legfeljebb két percig), hogy steril legyen.
A nyaralást azonban nem csak a gyomorpanaszok ronthatják el, a köhögés és orrfújás is kellemetlen lehet, jóllehet kevésbé veszélyes. A kánikulában pedig egyáltalán nem nehéz megfázni, különösen, ha kint tombol a forróság, mi pedig egyik zárt helyről a másikra megyünk. A gyerekek szervezetének kifejezett nehézséget okozhat például, hogy a légkondicionálók által lehűtött szobák vagy autók és a szabad levegő közti hőmérsék-letkülönbséghez alkalmazkodjanak. A városnézések alkalmával nem árt, ha a hátizsákban egy könnyű kardigán is helyet kap.
A szállodai szobákban, apartmanokban, éttermekben azonban nem csak a légkondicionáló hidege okozhat bajt. A sokak által megfogott kilincseken, távirányítókon, telefonkagylókon, csapokon könnyen lehet náthás tüneteket okozó vírus. Ezek egy napig biztos megőrzik fertőzőképességüket. Persze a mániákus fertőtlenítés is elronthatja a nyaralást, de a rendszeres kézmosással jelentősen csökken a kockázata annak, hogy elkapjuk a fertőzést.
Hozzászólás zárolva.