Nyári bajaink orvoslása
Vannak tipikus „nyári bajok”, mint például az utazási betegség, a napszúrás, a leégés, néhány fertőző betegség, ételmérgezés, allergia, de a szúnyogok és más rovarok is megnehezíthetik pihenésünket. A lista rémisztően hosszú, de szerencsére a legtöbb kórság némi odafigyeléssel és előrelátással elkerülhető.
Ez a nap már más
Bizonyos rovarok is képesek elrontani az amúgy tökéletes nyaralást, jóllehet ezek elijesztésére számos szer kapható a drogériákban, gyógyszertárakban, a hagyományos spray-ktől kezdve a biokészítményekig. A csípések okozta kellemetlenségek is enyhíthetők egy-két régi praktikával: darázscsípésre egy fél paradicsom javallott, a viszketést és bőrpírt pedig ecetes kenegetéssel, borogatással vagy jégkockával lehet mérsékelni.
Idén nyáron az egyik legnagyobb ellenségünk az egész télen áhított napsütés lehet. Szakértők szerint 11 és 15 óra között egyáltalán nem ajánlatos napon lenni, hiszen már májusban is mértek 7,0-7,9 erősségű UV-sugárzást: az 5-ös index erős, a 8-as pedig már extrémnek számít. Tévhit, hogy borult időben nem lehet leégni: az ultraibolya sugárzás 90 százaléka ugyanis áthatol a felhőkön. Sőt, 15 méterig a vizekben is veszélyben van a bőrünk. Az UVA- és UVB-sugárzás az üvegen is áthatol, így az autózás során is gondolni kell a fényvédelemre. A magas faktorszámú naptej és a nyári fejfedő tehát kötelező útitárs!
De nem csupán a bőrünket károsíthatja a nap, a hőség és a sugárzás hatására kialakulhat az agyhártya úgynevezett steril gyulladása, azaz a napszúrás. A rendkívül kellemetlen, fejfájással, szédüléssel, súlyosabb esetben hányással és lázzal járó betegség akár többnapos szobafogságot is iktathat a nyaralásba, így jobb a súlyt a megelőzésre fektetni. A fejfedő viselete mindenki számára ajánlott, és a haj vizezésével is jelentősen csökken a fej túlmelegedésének esélye. A folyamatos folyadék- és sópótlás pedig akkor is javallott, ha már megvan a baj.
Jó minőségű európai vizek
Nyaranta több millió európai keresi fel a strandokat, hogy élvezze a napsütést, és felfrissüljön a hűsítő tiszta vízben. Annak érdekében, hogy az európaiak megfelelő információk birtokában választhassanak strandot, az Európai Bizottság – a tagállamok által benyújtott jelentések alapján – minden évben jelentést készít az unió területén található tengerparti és édesvízi fürdőhelyek vízminőségéről. A kötelező értékeknek – minőségi minimumkövetelményeknek – megfelelő helyek aránya a tengerpartok esetében 96, míg a belföldi vizek esetében 92 százalék volt. A 2008-ban vizsgált 21 ezer 400 fürdőhely kétharmada tengerparti, míg a többi folyóparti és tavi nyaralóhely volt. Olaszország, Görögország, Franciaország, Spanyolország és Dánia területén található a legtöbb tengerparti strand, míg Németországban és Franciaországban van a legnagyobb számú belvízi fürdőhely. Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség honlapján közzétett térképek és táblázatok segítségével bárki tájékozódhat Európa fürdőhelyeinek vízminőségéről.
Hozzászólás zárolva.