Facebook hozzászólás
983

Gobbi Hilda és Petri is látogatta

Nyugdíjas korba lépett a Bambi

Most, hogy a koronavírus járvány miatt egyre-másra húzzák le a rolót a vendéglátóipari egységek, érdemes felidézni az idén épp’ hatvanadik évét betöltő budapesti kultuszhely, a Bambi presszó eseménydús történetét. Arról ugyan nincs semmiféle tudomásunk, hogy vajon a mostani lockdown után vajon újranyit-e a hely, kibírják-e az üzemeltetők a hosszúra nyúlt, kényszerű leállást, annyit azonban már most elmondhatunk, hogy ha csak ez a 60 évnyi idő adatott meg, már az is a magyar vendéglátás-történet lapjaira kívánkozik majd.

Törzsvendégek

Az elmúlt hatvan évben rengetegen megfordultak a Bambiban.

Rendszeresen beugrott például egy-egy konyakra Gobbi Hilda színésznő, de törzsvendégnek számított Petri György költő, később pedig Péterfy Bori is.

Voltak azonban talán még náluk is különlegesebb vendégek. Például Bezerédj Mária Ottília grófnő. „Az államosítás után kegyelemkenyéren élt, bár évente kétszer kapott némi valutát távol élő rokonaitól. Akkor viszont úgy osztogatta a százas borravalót, mint egy igazi, bőkezű grófnő” – írja róla Tyápay Katalin 1993-ban a Népszabadságban. Egy másik történet szerint „fizetésnapokon” még azt is megengedte magának, hogy taxival érkezzen háromutcányira található otthonából.

Dominó, sakk, beggamon és könyvdiszkó

A dominósok, sakkozók, „beggamonozó” társaságok már rég kultikus státuszba léptek, ha egyszer sor kerül rá, a Bambit bizonyosan velük együtt fogják műemlékké nyilvánítani.

Kevésbé közismert viszont, hogy főleg a 60-as években a hely egyfajta művelődési ház szerepet is betöltött. Rendszeresen otthont adott irodalmi szeánszoknak, a hétvégeken megrendezett előadói esteken pedig fellépett többek között Bodrogi Gyula, Voith Ági, Kabos László és Kibédi Ervin.

1979 szeptemberben, a KISZ által szervezett Ifjúsági könyvnapok keretében egy éjszakára egyenesen könyvdiszkóvá változott a Bambi.

A Népművelés című folyóirat így számolt be egy másik, hasonló eseményről: „Mindenki befizette a szokásos húsz forint belépőt, de most nem belépőjegyet, hanem egy könyvet kapott érte: a Minerva zsebkönyvek sorozatból Benedek Marcell Világirodalom című művét. Minden a megszokott formában ment: szólt a zene, táncoltak.”

A legendás fekete

1961-től, vagyis a nyitástól egészen 2009-ig Boros Gézáné volt a kávéfelelős, ő főzte a vendégeknek a feketét. 84 évesen ment nyugdíjba. „Nemhiába végzett Zsuzsika kávéfőző-tanfolyamot az Észak-Budai Vendéglátó Vállalat jóvoltából, a kisujjában volt a szakma. A dupla az hat gramm volt, egy szemmel sem kevesebb.” A kávé 1961-ben 3,20 forintba, 1999-ben 60 forintba, 2011-ben, vagyis az 50. évfordulón 220 forintba került.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!