Facebook hozzászólás
525

Ökopékség Piszkén

Ollé Sándor: „Annak, aki bioterméket készít, hitelesnek kell lennie, nem lehet másmilyen, mint a terméke. Az édesanyám főztje is attól a szeretettől olyan, ami benne van. Az ember megérzi a különbséget”

Ami a saját készítményeit illeti, nem kalkulál nagy piacbővüléssel az uniós tagság nyomán, bár a közeli Komáromból eddig is sokan átjártak; lehet, hogy ezután még többen jönnek. Ausztria lehetséges terep lehet, de távolabbi export nemigen jöhet szóba. Az élelmiszer-kereskedelemben vannak olyan előírások – ilyen például Amerikában a kilenc hónapos fogyaszthatóság -, amelyek biokésztermékek esetében nehezen tarthatók, vagy értelmetlenek. Ollé Sándor – aki szakmai világjárása során a tengerentúlt is megjárta – úgy véli, csak mélyhűtve lehetne kivinni a termékeket, de az már nem lenne az igazi, túl sok értékes hozzátevő menne veszendőbe.

Piacvédő intézkedésekkel is szembe kell nézni. Nürnbergben például, ahol a pékség nagy sikert aratott egy kiállításon, a helyi rend szerint bioterméket csak 40 kilométeres körzetből szállítanak be a városba. A technológiaátadás, a franchise kiterjesztése országhatáron túlra azonban járható út lehet. Bár Ollé Sándor nem a növekedést tartja szem előtt, sokkal fontosabb számára, hogy a vertikumot kiépítse, az alapanyag-termeléstől a -feldolgozáson át a késztermékekig.

Magyarország bioland

A huszonöt főt foglalkoztató cégnek – amelynek vezetésében már a tulajdonos lánya és fia is részt vesz – 2000-ben indult el a saját malma.

– A nagy malmokban a csőrendszerben benne marad az előző őrlés, ami aztán összekeveredik a biogabonával – mondja Ollé Sándor. – A saját liszt biztos, hogy tiszta. Hitelesek a termeltetőink is. A gabonát beérkezéstől saját kézben tartjuk, mi is tároljuk.

A biogabona beszerezése nem egyszerű dolog, már vetéskor le kell kötni, hogy meglegyen a megfelelő mennyiség. De miután a Piszkei Öko Élelmiszergyártó és Kereskedelmi Kft. hosszú évek óta ott van a piacon, már nemcsak üzleti, hanem baráti kapcsolatai is kialakultak. A cég egyébként húsz hektáron vet biogabonát, és most éppen egy tízhektáros gyümölcsös telepítését végzi – lesz mandula, kajszi, alma, meggy -, mert biogyümölcsöt még nehezebb szerezni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!