Facebook hozzászólás
152

Önnek milyen szemölcse van?

A szemölcsnek közel 50 típusa van, így korántsem egyértelmű, melyiktől milyen módon lehet megszabadulni. A szinte mindenkit érintő vírusfertőzésről, és annak kezeléséről dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyász-kozmetológusa beszélt.

Akár évekig is fennállhat

Jellemzően a fiatal-, és felnőtt korúak betegsége a közönséges szemölcs (verruca), amely tulajdonképpen egy vírusfertőzés. Jellemzően kisebb gyermekeknél jelentkezik az uszodaszemölcsnek nevezett probléma, felnőtteknél viszont nem ritka a nemi úton terjedő szemölcs felbukkanása. Mivel a kezelések szerteágazóak lehetnek, minden esetben ajánlatos bőrgyógyászhoz fordulni, ha szeretnénk eltüntetni a növedékeket.
Fontos, hogy a szemölcsöket megkülönböztessük az anyajegyektől, hiszen előbbiek fertőzés útján kerülnek a bőrre és néhány hétig, de akár évekig is megmaradhatnak. Körülbelül 50 szemölcs-típust különböztetünk meg, amelyek megjelenési formája függ a bőr állapotától, a vírus típusától és a fertőzés helytől. Betegségek után gyakrabban alakulnak ki, így kapcsolatba hozhatók az immunrendszer legyengülésével, ugyanakkor ez a tény nem jelenti azt, hogy a szemölcs megjelenése bármilyen immunzavarra utalna.
A vírus parányi sérüléseken keresztül behatol a hámsejtbe, és ha az immunrendszer aktuális gyengesége miatt csökkent ellenállást tapasztal, a hámsejteket megfertőzve, azokat fokozott osztódásra késztetve, szemölcsképzést indít be. A kialakulást elősegíthetik a bőrsérülések, a bőr felázása, a fokozott izzadás, sőt a láb deformitásai is.

Lehet kerek, lehet kocsányos

A leggyakrabban előforduló típus a verruca vulgaris (közönséges szemölcs) főként a tenyéren, talpon, ujjakon, ritkábban a gyermekek térdén, könyökén fordul elő, de bármelyik testtájon megjelenhet. A talpon jelentkező, úgynevezett „befelé növő szemölcs” fájdalmassága miatt akár járásképtelenséget is okozhat. A tipikus szemölcs kerek vagy félgömb alakú, halványsárga vagy durva felülete miatt piszkos szürke, érdes, pontozott felszínű göbcse, amely nem okoz gyulladást és csak akkor fáj, ha megsérül. A gyerekeknél gyakori, hogy ujjszopás vagy körömrágás miatt fejlődik ki szemölcs a köröm alatt, és ez enyhe fájdalommal is járhat. A nyakon, hónaljakban, szemhéjon fonálszerű, vékony, kocsányos szemölcsök (fibroma) képződhetnek, melyek azonban nem vírusos eredetűek, legfőképpen a dörzsölésnek kitett helyeken jelennek meg. A nemi úton terjedő, nemi szervek környékén megjelenő, kávébarna, kevésbé puha kinövések némely esetben előkészíthetik a talajt a méhnyakrák kialakulásához. A szemölcsök tehát testszerte megjelenhetnek, esztétikai és egészségügyi problémát, esetleg fájdalmat okozva.
Dr. Boros-Gyevi Márta, az Oxygen Medical bőrgyógyász-kozmetológusa szerint az eltávolítás történhet fagyasztással, sebészeti eltávolítással, elektromos- vagy lézerkéssel való roncsolással, és szemölcsirtó szerek helyi alkalmazásával, illetve ezek kombinációjával. Kizárólag az orvos döntése lehet a megfelelő módszer kiválasztása, az egyedi probléma felmérése után.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!