Őszi táplálkozás
A rövidülő őszi napok hőmérséklete fokozatosan csökken. Immár nemcsak a megnőtt fizikai-szellemi igénybevétellel, hanem a fokozott hő leadással is számolnunk kell a tápanyagok kiválasztása során.
Éljen a reggeli!
Másnap reggel hagyjunk időt az elindulás előtti reggelire! Az agynak már a korai órákban is szüksége van szénhidrátra. Kell az energia az autóvezetés, a munkahelyre való eljutás (tömegközlekedés, dugók) közben a koncentráláshoz, a napi feladatok átgondolásához. A nagyvárosok szennyezett levegője és a stressz is nagyon igénybe veszi rejtett tartalékainkat. A gabonafélékből, tejből álló, friss gyümölcsökkel kiegészített reggeli segítségével jól kezdhetjük a napot, hiszen első étkezésünk komplex szénhidrátokat, rostokat, állati eredetű fehérjét, vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaz!
A zöldségek és gyümölcsök fogyasztása mellett a cereáliák sem maradhatnak ki napi táplálkozásunkból. Alkalmanként fogyasszunk olajos magvakat is. A sózott magvakat viszont kerüljük. Igen valószínű, hogy a nyári hőségben kevesebb kalciumot juttattunk a szervezetünkbe. Szerepe elsősorban a csontozatnál, fogaknál lényeges, de nélkülözhetetlen az izomműködéshez, az ingerlékenység szabályozásához, a véralvadáshoz és az enzimműködéshez. Elegendő kalciumot vihetünk be a szervezetünkbe hüvelyesek, zabpehely, sóska, paraj, birsalma és legfőképpen a tejtermékek fogyasztásával. Ne idegenkedjünk a tehéntúrótól és a sajtoktól, s igyunk naponta legalább fél liter tejet! Kerüljük viszont a nehezen emészthető, zsíros tejtermékeket.
Éljen a gyümölcs!
A napfény hiánya miatt sokszor lehangoltabbnak érezzük magunkat. Ezt ellensúlyozhatjuk egyes hangulatjavító élelmiszerek (például banán, csokoládé) fogyasztásával. Hetente egy gyümölcsnapot tartva javíthatjuk bőrünk anyagcseréjét. Különösen alkalmas erre a szőlő- vagy a barackkúra. Használjuk ki az ősszel még bőséges gyümölcskínálatot. Mindennap fogyasszunk – amíg még van – minél többször és minél többféle friss gyümölcsöt. E napok étrendjét változatosabbá tehetjük ötletesen elkészített gyümölcskelyhekkel, frissítőkkel, melyek színükkel, üdeségükkel is a nyár hangulatát idézik. Hasznos nyáridéző varázslat a csipkebogyószörp. A csipkebogyó teája gazdag C-vitamin-tartalma miatt is hasznos. Ne forraljuk, csak forrázzuk, így kevesebbet veszít értékes anyagaiból.
Igyunk friss gyümölcslevet, a citrusfélék mellett centrifugálással az almából is nagyon finom levet nyerhetünk. Naponta egy pohár sárgarépa- és sütőtöklé szintén nagyon jótékony hatású a bőrre és a szemre, különösen, ha a munkánk miatt gyakran kell a számítógép monitora előtt ülnünk. Immunrendszerünket erősíti, az allergiás tüneteket pedig enyhíti a bodzavirágból és kamillából készült teakeverék.
Hozzászólás zárolva.