Facebook hozzászólás
17 134

Reggel vagy este? Nem mindegy, mikor veszed be!

Mikor, hogyan, mivel vegyük be a gyógyszert? Kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét hangzik a figyelmeztetés, amelyet érdemes komolyan venni. Nem érvényes minden esetben a – naponta 3x, étkezés után – szabálya, hiszen a modern gyógyszerkészítmények hatóanyagai gyakran mást tesznek szükségessé.

Nem mindegy, mikor

A modern gyógyszerkészítmények és új gyógyszerformák egyik legfontosabb célja a nyújtott, hosszabban tartó hatás, ezért sokszor felesleges a napi háromszori szedés. Ráadásul számos jelentős vizsgálat is bebizonyította az ettől eltérő gyógyszerhasználat szükségességét.

Néha azt se tudjuk, mit veszünk be Kép: Pixabay

Bizonyos orvosságoknál hangsúlyozottan nem mindegy, hogyan és mikor nyeljük le. Sok reumagyógyszert tanácsos például étkezés közben bevenni, mert így a készítmény kevésbé veszi igénybe a gyomrot. Ezért is alkalmaznak sokszor olyan bevonatot, kapszulát a gyógyszeren, amely nem a gyomorban oldódik. Viszont a gyomorégés elleni szereket éppen evés után egy-két órával kell bevenni, mert ekkor kötik meg leghatásosabban a gyomorsavat.

A vaskészítmények ajánlatos citrom-, vagy narancslével bevenni, ugyanis a C-vitamin elősegíti a vas felszívódását. Más gyümölcslevek is beválhatnak ebből a szempontból, mert a gyümölcssav kémhatása hasonlóan jó hatással van a vas felszívódására – tanácsolja Dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical belgyógyásza, gasztroenterológusa.

Reggel vagy este?

Amennyiben tartósan, hosszú távon szedünk gyógyszert, a legfőbb szabály a rendszeresség. Vagyis ajánlatos mindig azonos időpontban bevenni a készítményt, így sokkal kisebb a valószínűsége, hogy elfelejtjük, esetleg többször vesszük be, és így lehet a leginkább biztosítani a mindig megfelelő hatóanyag-tartalmú vérszintet is. Amennyiben az az előírás, hogy naponta kétszer alkalmazzuk a gyógyszert, akkor ez reggelre és estére vonatkozik.

Vannak bizonyos gyógyszerek, például a kortizol-készítmények, amelyeket reggel a legcélszerűbb lenyelni, ahogyan a reggeli órák a legalkalmasabbak az allergiaellenes gyógyszerek bevételére is.
Fontos, hogy minden gyógyszert nagy pohár vízzel (vagy adott esetben teával, gyümölcslével) nyeljünk le, a nyelőcső-károsodás elkerülése miatt lehetőleg ülve vagy állva.

Kölcsönhatások

Egyre közismertebb, hogy egyes ételek, táplálkozási szokások, más gyógyszerek vagy étrendkiegészítők befolyásolhatják a bevett gyógyszer(ek) hatását, felszívódását, kiürülését. Szerencsére kevés azon gyógyszer-élelmiszer kölcsönhatás, amely súlyos, vagy akár életveszélyes hatást eredményezne. Viszont az élelmiszerek egyes tulajdonságai befolyásolhatják a gyógyszer hatását, ezek pedig az alábbiaknak köszönhetők:

  • a megváltoztathatják a gyomor- és bélrendszer mozgékonyságát (motilitását), a mozgás erősségét,
  • módosíthatják a pH-viszonyokat,
  • komplex vegyületek képződhetnek,
  • a felszívódás helyén megváltozhat a véráram.

Étkezés után általában lelassul a gyomor-bélrendszer mozgása, így ez nyilván a gyógyszerek továbbjuttatását is érinti. A szénsavas italok például lassítják a gyomor-bél motilitását, így hatással lehetnek a gyógyszerek leszívódására, csökkentve az időegység alatt a gyomorból a vékonybélbe átkerülő gyógyszermennyiséget. A felszívódás helyén (például a szájüregben, gyomorban, bélrendszerben) a közeg pH-értéke is szerepet játszik a tabletták, kapszulák szétesésében.

Azt se tudjuk, mit szedünk be…
Télen gyakran küzdünk megfázással, torokfájással. Egy kutatás szerint viszont nem elég, hogy a többség azonnal elkezd bekapkodni valamilyen készítményt, a válaszadók majdnem fele még a leírást sem olvassa el!

A komplex vegyületek képződésére a leginkább jellemző példa a tetraciklin hatóanyag és a kalcium-, magnézium tartalmú ételek kölcsönhatása, amelynek elkerülése végett a tetraciklin tartalmú antibiotikumokkal egy időben tejet, tejterméket nem lehet fogyasztani.
A cigarettafüstben levő kémiai anyagok növelhetik bizonyos májenzimek aktivitását. Ennek eredményeképp a dohányzás csökkenti bizonyos gyógyszerek, például a propoxifen (egy fájdalomcsillapító) és a teofillin (légutakat tágító, hörgtágító hatású anyag) hatékonyságát. Az alkohol is befolyásolja a szervezetben zajló folyamatokat, és kölcsönhatásba lép számos gyógyszerrel, erről az orvosok és a gyógyszerészek tudnak felvilágosítást nyújtani.

Mikor nem szedhetünk egyes gyógyszereket?

Számos ok állhat annak hátterében, ha valaki valamilyen gyógyszert nem szedhet, az egyik legtipikusabb példa erre a terhesség és a szoptatás. Gyakori az is, hogy a máj- vagy vesebetegségek miatt nem szabad bizonyos készítményeket használni. Ha valaki allergiás hatóanyagra vagy töltőanyagra, kérje meg az orvosát, hogy állítson ki erről igazolást, és praktikus ezt magánál is hordani- szükség esetére.

A gyógyszerek szedésének körülményeiről, allergiákról, kölcsönhatásokról érdemes minden olyan esetben megkérdezni az azt felíró orvost, amikor új készítménnyel találkozunk. Ugyanígy fontos, hogy elmondjuk, milyen gyógyszereket szedünk, hogy elkerülhető legyen a hatások összeadódása, kioltása vagy módosulása. Ugyanakkor a betegtájékoztatót minden esetben érdemes elolvasni.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!