Facebook hozzászólás
1 351

Ropog a vállad, recseg a térded? Ez lehet az oka!

Mindenki számára ismerős, hogy ízületei olykor recsegnek-ropognak. Több elmélet kapcsolódik ahhoz, hogy ez vajon egészséges-e, vagy inkább káros, de bárhogy is legyen, nem árt tudni, hogy bizony porckopás is állhat a térd vagy a váll ropogása hátterében.

Testünkben több létfontosságú ízület is található, amelyek közül a térd- és a vállízület szokta a legtöbb panaszt elszenvedni. A problémáról dr. Váradi Éva főorvosnőt, a Fájdalomközpont aktív fájdalomcsillapítás specialistáját kérdeztük.

Kép: sxc

Az ízületek a csontvégek találkozásánál alakulnak ki, amelyeket porcréteg borít. A porcréteg közt vékony ízületi rés található, benne ízületi folyadékkal, amely hozzájárul a csontok egymáson való fájdalommentes, zavartalan csúszásához. Az idő előrehaladtával, illetve sérülések, fizikai munka, különböző betegségek – például endokrin problémák – miatt a porcréteg elvékonyodik a porcképzés és -pusztulás egyensúlyának felborulása miatt. Kezdeti stádiumban a felszíne egyenetlenné válik, majd később felbolyhosodik. Ez sokszor recsegő, ropogó hanggal jár, különösképp a térd és a váll esetében.

Fájdalom az állapot súlyosbodásával jelentkezik, mivel ekkor az ízületi folyadék mennyisége is csökken, így az ízületi tok gyulladásba kerül. Éppen ezért, ha porckopás miatt jelentkezik a ropogás, akkor a legrosszabb, amit tehetünk, hogy ropogtatjuk – ugyanis ez tovább károsítja az amúgy is már rossz állapotban lévő porcot.

Természetesen ennek a kellemetlen hangnak más okai is lehetnek, ám ahhoz, hogy kiderüljön, mi is okozza ezt, mindenképp szakorvosi és képalkotó vizsgálat szükséges.

Reumás panaszaid vannak? Azonnal menj kardiológushoz!
Nem tanácsos félvállról venni a reumás panaszokat, amelyek különösen ősszel erősödnek fel. Egy kutatás szerint ugyanis kétszer nagyobb esélyük van szívbetegségre a reumás fájdalmakban szenvedőknek. Tanácsos tehát a kardiológust is felkeresni!

Az egészséges táplálkozás és a rendszeres mozgás nagy szerepet játszik a mozgásszervi betegségek elkerülésében, így ha nem akarjuk, hogy már fiatalon fájdalmak kínozzanak minket, célszerű figyelni arra, hogy
●  adjuk le a súlyfeleslegünket
● egy héten minimum 3-szor mozogjunk (úszás, futás, kerékpározás)
● étrendünk legyen A-, C- és E-vitaminban, kalciumban és omega3-ban gazdag,
● igyunk meg egy nap minimum 2 liter vizet.

Sajnos, kezelés nélkül az állapot könnyen rosszabbra fordulhat, és komoly fájdalmak gyötörhetik az érintetteket, ami mozgásbeszűküléssel is járhat. Bár léteznek különböző gyógyszerek a problémára, ám ha tartós, akár 6–8 hónapos fájdalommentességet szeretnénk, akkor érdemes aktív fájdalomcsillapítást igénybe venni. Hialuronsavas injekcióval például visszaadható a porc rugalmassága és kenése, így a kellemetlen érzés 3–5 alkalom után csökken, illetve megszűnik. (Forrás: Fájdalomközpont)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!