Segítség! A repülőröl nem tudok leszállni, és nem hallok!
A külföldi utakhoz ma már szinte mindig hozzátartozik a repülő. Ez pedig az utazók kereken egyharmadának okoz fájdalmat. Az érintettek nyomást, időnként süketséget éreznek füleikben, és komoly fájdalmakat élnek át.
A nyomást és a fájdalmat a repülőgépfülkében lévő légnyomás-ingadozás okozza. A felszállás után a fülke légnyomása csökken. A középfülben a körülmények miatt túlnyomás keletkezik, amelyet a tökéletesen egészséges embereknél rendszerint az ún. Eustach-féle kürt kiegyenlít. Landoláshoz közeledvén viszont a kabin nyomása növekszik, ami a középfülben nyomáshiányt okoz. Ez már nehezebb feladat a fülnek. Ha az Eustach-féle kürt nem tud elég gyorsan kinyílni, a dobhártya befelé domborodik, és ez fáj.
Külföldön vannak olyan mikrofilteres füldugók, amelyek a környezet és a középfül közötti nyomás lassú és folyamatos kiegyenlítéséről gondoskodnak, megakadályozva ezzel a fülfájás kialakulását. A füldugó felnőtt– és gyerekméretben kapható.
Egy másik lehetőség, hogy egyszerű náthaellenes szereket használunk. Az orrcseppek vagy orrspray-k, melyek az oxymetazolin nevű hatóanyagot tartalmazzák, az orr, a melléküregek és a középfül közötti járatokat tisztítják ki és tartják szabadon. Aki akadálytalanul tud mélyen lélegezni, annál a nyomáskiegyenlítés is könnyebben megy. Gyerekek és felnőttek részére egyaránt kaphatók speciális készítmények, amelyeket felszálláskor és szükség esetén még egyszer landolás előtt lehet használni. Az is segít, ha fel- és leszállásnál tudatosan nyelünk, rágógumit rágunk vagy cukorkát szopogatunk. Csillapítja a fájdalmat, ha két poharat tartunk a fülünkhöz, melyben meleg, nedves papírkendő van. Ezáltal a levegő a hallójáratokban felmelegszik, a légnyomás pedig csökken. A hosszú repülőút másik kellemetlen kísérője a lábdagadás. A hosszú ülés nehezíti a vér visszafolyását az alsó végtagokból a szív felé, s a vér pang az alsó végtagokban. Üléskor a lábszárizmok rosszul pumpálják a vért. Ezért a teljesen egészséges embernek is bedagadhat a lába a hosszú ülés után.
Rosszabb a helyzet azokkal, akiknek már vannak visszereik. Esetükben az érrendszer billentyűzete nem zár jól, s ezért van az, hogy a visszeres embereknek már rövid ideig tartó ülés után bedagad a lábuk. A lassú vérkeringés következtében vérrög alakulhat ki. Ilyenkor beszélünk ún. utazási trombózisról.
Hozzászólás zárolva.