OTTHONÁPOLÁS
Segítség, lázas a gyerek!
Rengeteg tévhit forog közszájon a lázzal kapcsolatban, például, hogy kicsapja a magas láz a fehérjéket, vagy begörcsöl a gyerek. Az igazság, és az elfogadott szakmai irányvonal ezzel szemben az, hogy a láz egy hasznos segítő, nem mindig, vagy mindenáron kell csillapítani. Egyszerű a képlet – a láz elpusztítja a kórokozókat, a legegyszerűbb módon, hővel. A lázgörcsöt sem a magas láz okozza, hanem genetikai hajlam és a fertőzés, előfordulhat hőemelkedésnél, magas láznál egyaránt. Az elfogadott orvosi protokoll szerint, ha egy beteg jól van 39 fokos láz esetén is, akkor nem kell a lázat csillapítani. Pl. a gyerek játszik, vidám, vagy alszik nyugodtan. Egy alvó gyereket ne ébresszünk fel lázat mérni, mert éppen gyógyul!
Dr. Sebő Zsuzsanna röviden összefoglalja, amit egy anyukának ilyenkor tudni kell!
- A láz az immunrendszer hasznos fegyvere a kórokozók és egyéb idegen anyagok legyőzésére, csak akkor csillapítsuk, ha a betegnek a láztól rossz a közérzete, vagy egyéb veszélyeztető tényező áll fenn.
- Testhőmérsékletünk ingadozik a nap folyamán, legmagasabb általában 4-6 óra között.
- A hónaljban és a fülben vagy végbélben mért hőmérséklet eltérő, az úgynevezett maghőmérsékletet, amit a fülben/végbélben mérünk, ezt kell alapul venni. Ez 0.5 fokkal magasabb, mint amit a hőmérő a hónaljban mutat.
- Ha hónaljban 38 fokot mérünk, ez valójában 38,5 fokos maghőmérséklet, azaz mérsékelt láz. Nagyon magas láznak a 40,5 fokos hónaljban mért értéktől számít a hőmérséklet.
- A kisbabák a túlöltöztetéstől is lázasak lehetnek, erre a szabály: csak egy réteggel legyen több a babán, mint amit magunkra vennénk.
- A hidegrázás az emelkedő láznál azért van, mert erősen összehúzódnak az izmok hőt termelve, és szűkülnek az erek, így csökken a hőleadás. Télen, a szabadban, hidegben, ez természetes reakció, így védekezik a szervezet a lehűlés ellen.
- A bőrpírt a szervezet által termelt gyulladásgátló anyagok okozzák.
- Ha hűtőfürdőzzük a gyereket, ne dideregjen, mert akkor nem csökken a hőmérséklete.
Influenza vagy nátha? Van különbség!
A hasonló tünetek miatt gyakran nehéz megkülönböztetni a náthát és az influenzát. Érdemes-e antibiotikumot szedni, kinek ajánlott az influenza elleni oltás, és hogyan úszhatjuk meg legenyhébben a betegséggel töltött napokat?
Hozzászólás zárolva.