Facebook hozzászólás
261

Sót vegyenek! Itt a szezonja

A magyarok egynegyede szenved a szénanáthától, minden ötödik ember életét keseríti meg valamilyen bőrallergia, és a lakosság két százaléka érintett táplálék- vagy gyógyszerérzékenységben. Az allergiát gyógyítani nemigen lehet, de a tünetek enyhíthetők. Lehetőségekből nincs hiány azok számára sem, akik idegenkednek a folyamatos gyógyszerszedéstől.

A tej, a tojás, a földimogyoró, a hal- és rákételek, a héjas gyümölcsök, a szója és a gluténtartalmú gabonafélék az arra érzékenyekből a náthához hasonló tüneteket válthatnak ki. Van, aki egyáltalán nem ehet nyers gyümölcsöt, mert elfogyasztása után azonnal vagy legfeljebb két órán belül előfordulhat orrfolyás, tüsszögés vagy – súlyosabb esetben – gégeduzzanat. Az emésztőrendszer legfelső szakaszán, az ajkakon és a torokban is hasonló tünetek jelentkezhetnek, ezek a részek megduzzadhatnak, és viszkethetnek is, írja a Nestlé Életmód Iránytűje. Allergia esetén előfordulhat émelygés, hányás, hasi fájdalmak, görcsök vagy hasmenés. A bőrön is könnyen jelentkezhetnek kiütések, bőrpír, viszketés, a szemhéjak, az ajkak, a nyelv és az arc pedig megduzzadhat. Az ekcéma is az allergia egyik tünete. Az ételallergia megelőzésének legismertebb módja, ha a csecsemő a lehető legkésőbb kap allergén ételt, de ez sem garantálja azt, hogy későbbi élete során nem válik érzékennyé valamire. Ha pedig már kialakult az ételallergia, a további problémák csak megfelelő étrenddel vagy immunterápiával előzhetők meg. A gyermekkori élelmiszer-allergiák esetében például jótékony lehet a bélflórát helyreállító inulin növényi rostanyag, amely nagy mennyiségben megtalálható például a csicsókában. A növény gumója hasonlít a burgonyához. Az édeskés zöldség nyersen, salátákban, párolva vagy szószként is fogyasztható. Köretként gyakran csicsókalepényt készítenek, és kelbimbóhoz, csirkéhez adják.

Sót vegyenek!

A sós levegő belégzése gyulladáscsökkentő, miután a sókristályok a légzőjáratok öntisztulását segítik elő. A speciális mikroklímában jól gyógyíthatók a krónikus légzőszervi betegségek, hörghurut, nátha, torok- és arcüreggyulladás. A gyulladáscsökkentő hatás külsőleg is érvényesül, így bizonyos bőrbetegségek – pikkelysömör, ekcéma, allergiás kiütések – kezelésére is eredményesen alkalmazható a sókabin. Asztmás betegek esetében azonban a magas sókoncentráció rohamot is provokálhat. Különösen fontos ezért, hogy a betegek a terápia megkezdése előtt kezelőorvosukkal egyeztessenek – figyelmeztet a Natursziget oldalain dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont orvosa.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!