Súlyos betegek a magyarok!
Rosszabbnak tartjuk egészségi állapotunkat, de nem teszünk ellene. Három év alatt jelentősen csökkent a szűrővizsgálatokra rendszeresen járók aránya.
Rosszabbul ítéli meg a magyar lakosság saját általános egészégi állapotát, mint 2004-ben – derült ki a GfK Hungária Piackutató Intézet által idén áprilisban elkészített Lakossági egészségfelmérésből. Az egészségi állapot érzékelt romlása ellenére a többség semmit nem tesz a helyzet javításáért, vagy legalább a további negatív változások ellen. 2004 óta a szűrővizsgálatokra rendszeresen járók aránya is jelentősen visszaesett.
A GfK Hungária Piackutató Intézet 2007 áprilisában a 15 évnél idősebb lakosság körében végzett kutatást 990 fő megkérdezésével arról, hogyan értékelik saját egészségi állapotukat, mit tesznek egészségük megőrzése érdekében, hogyan viszonyulnak a kezelésekhez és a gyógyszerekhez.
Az eredmények fényében elmondható, hogy összességében a lakosság a korábbiaknál valamelyest rosszabbnak ítéli saját egészségi állapotát. Ötfokozatú skálán – az iskolai osztályzatoknak megfelelő értékeléshez hasonlóan – a lakosság saját általános egészségi állapotát jó közepesre (átlag: 3,62) értékeli, szemben a 2004-ben mért 3,73-as értékeléssel.
Korcsoportonként azonban jelentős eltérés tapasztalható a változás mértékében és irányában. Míg a tinédzserek korosztálya kifejezetten jónak ítéli meg saját egészségi állapotát (átlag: 4,5) és ez a megítélés javult is az elmúlt három évben, a 20-49 évesek határozottan rosszabbnak ítélik meg egészségi állapotukat, mint tették azt 2004-ben. A legnagyobb romlás a 30-39 évesek körében figyelhető meg, ahol 4,30-ról 4,18-ra romlott ez az érték.
Végzettség szerint a gimnáziumi és szakközépiskolai érettségivel rendelkezők megítélése romlott a legjobban.
„Ezek az adatok azért is figyelemre méltóak, mert egy az Európai Unióban 2003-ban végzett vizsgálat alapján a lakosság saját egészségi állapotáról alkotott ítélete szoros összefüggést mutat az egészségügyi szolgáltatások teljesítményével” – mondta el dr. Lantos Zoltán, a GfK LHS Healthcare divízióvezetője. „Minél jobb az egészségügy teljesítményének megítélése, annál jobbnak ítéljük meg saját egészségi állapotunkat is. Így a lakosság saját egészségi állapotának megítélésében bekövetkező negatív változás az egészségügyi szolgáltatások romlását is mutatja” – fejtette ki a szakember.
Hozzászólás zárolva.