ÁPOLÁSI TANÁCSOK - DEMENCIA
Szájápolás anyukánál, apukánál
Megfelelő szájhigiénét kell fenntartanunk szerettünknél, ápoltunknál a fogszuvasodás és a fogágybetegségek elkerülése érdekében. A fogak megfelelő állapota fokozza a magabiztosságot, és szükséges a társas kapcsolatokhoz. A rossz fogazat nehezíti az étkezést, és a beteg kedve elmehet az evéstől.
Gyógyszerek, fogászati betegségek
Bizonyos gyógyszerek – pl. az antidepresszánsok – szájszárazságot okozhatnak. Ez megnehezíti a fogsorviselést, fogínybetegséghez, fogszuvasodáshoz vezethet. Más gyógyszerek cukorszirup alapúak lehetnek, ami szintén fokozhatja a fogszuvasodás veszélyét. Ilyenkor kérjünk alternatívákat, és fordítsunk különös figyelmet a szájápolásra. Ha szájszárazság alakul ki, próbáljuk cukormentes cukorkával vagy rágógumival fokozni a nyáltermelést. A fogorvosnak ilyenkor érdemes megfontolnia a fluoridos kezelést.
Szájüregi problémák jelei
Nem biztos, hogy a demens beteg jelezni tudja a problémákat. Íme néhány figyelemfelkeltő jelzés:
- A beteg nem eszik, kerüli a forró, és a hideg ételeket.
- Szokatlan izommozgások az arcon vagy a szájban (fintorog, nyelvével rendszeresen ugyanazt a területet piszkálja).
- A beteg nem viseli a fogsorát.
- A beteg nyugtalan, nyög, vagy kiabál.
- Megváltoznak a beteg alvási szokásai.
- A beteg nem végzi a mindennapos tevékenységeit.
- Agresszíven kezd viselkedni.
[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
A demencia 9 intő jele
Ha idős hozzátartozók, barátok, eset kollégák vannak a környezetünkben, érdemes odafigyelni arra, hogy a bekövetkező változások vajon a normál öregedés jellemzői, esetleg azon túlmutató problémáról van-e szó. Cikkünk a demencia jeleinek felismerésében segít.
Hozzászólás zárolva.