Facebook hozzászólás
1 597

Szétrobbant a gyomra! Mi történt?

Először csak erős hasi fájdalmakat és sűrű hányingert érzett. Gyomorrontásra gyanakodott, de a kínzó fájdalom a köldök körül, komolyabb bajt jelzett. Az orvos még aznap kórházba utalta. Már késő volt, műtét közben meghalt. Szétrobbant a gyomra…

A diagnózis szerint egy vérrög miatt elzáródott a hasi aortája, és az amúgy is gyenge és elmeszesedett érfalak nem bírták "tartani" a felgyülemlett vérmennyiséget.

A szakirodalomban magyarázata szerint: a hasi aorta látja el a belek nagy részét vérrel. Ha hirtelen elzáródik, annak egy odakerült, (vagy ott képződött) és az aorta falain megtapadt vérrög, illetve az artériafal beszakadása lehet az oka. Kevésbé gyakori, hogy az artériafal izmos rétegének kóros növekedése, vagy kiterjedt szövettömeg, mint például daganat külső nyomása hozza létre a szűkületet.

Ha a felső mezenteriális artéria záródott el, csak az azonnali műtéttel állíthatják helyre a vérellátást és menthetik meg a beteg életét.

De a betegség fokozatosan is kialakulhat:

Ebben az esetben aorta alsó szakaszán, vagy valamelyik artéria iliakában, a beteg sétálás közben izomfáradtságot vagy fájdalmat érez a fartájékon, a csípőízületben vagy a vádliban. Férfiakon gyakori az impotencia kialakulása az aorta alsó szakaszának, vagy mindkét artéria iliaka szűkületének következtében. Ha a szűkület a lágyéktájon induló és a térdek felé haladó artériában (comb verőér) alakul ki, a beteg a fájdalmat sétálás alatt jellemzően a vádliban érzi, és az elzáródás alatti területen fáradtság és gyenge pulzus vagy pulzuskiesés észlelhető.

Ha a véralvadék az egyik veseartériában telepszik meg, az érintett oldalon hirtelen fájdalom lép fel, és a vizelet véressé válik Amikor az aorta alsó szakasza hirtelen ott záródik el, ahol két nagy ágra oszlik, és a medencén keresztül vérrel látja el a lábakat (artéria iliaka), mindkét láb hirtelen fájdalmassá, sápadttá és hideggé válik. Pulzus nem tapintható a lábon, a beteg lába zsibbad. A véralvadék korai eltávolítása a veseerekből helyreállíthatja a vese működését. A veseartériában lassan kialakuló elzáródás kezelésére az orvos angioplasztikát végezhet (az artéria szűkület helyére felvezetett ballonkatéter, amelynek többszöri felfújásával szüntethető meg az elzáródás). Általában azonban az elzáródott szakaszt el kell távolítani, vagy bypass műtéttel kell áthidaló megoldást találni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!