Szorongásból betegség
A szorongásban szenvedők a leggyakrabban testi tüneteik miatt fordulnak orvoshoz. Gyakori panaszkodásuk miatt egy idő múlva családjuk, néha még az orvosok is „képzelt betegnek”, „hipochondernek”, „hisztisnek” tartják őket. Máskor az orvos testi betegségek tüneteit véli felfedezni náluk, és eszerint kezeli őket.
A generalizált szorongás rendkívül sokféle testi tünettel járhat. A betegek izmaikat, végtagjaikat akaratlanul megfeszítik, összeszorítják fogaikat, görcsösen szorítják a tollukat stb. Az izomfeszülés gyakran tompa fejfájást, izommerevséget, esetleg (általában a karizmokban, az állkapocsban) kisebb fájdalmakat is okozhat. Gyakoriak az olyan visszatérő testi panaszok, amelyeknek ismételt kivizsgálásokkal sem találják szervi okát. Ilyenek a szájszárazság, a nyelési nehézség, a „gombóc” érzése a torokban, a hányinger, a szédülés, az izzadás, a szívdobogás, a mellkasi nyomás, a nehézlégzés, a szívtáji és gyomorfájdalmak, a mellkasi nyomás, a gyakori vizelési vagy székelési inger stb. Ezek a problémák stressz helyzetben, megterheléskor, ideges, feszült állapotban felerősödnek, sok esetben csak ilyenkor tapasztalhatók. A panaszok az idők folyamán változhatnak, enyhülhetnek, elmúlhatnak, később újra visszatérhetnek, vagy új tünetek alakulhatnak ki.
A betegek sokszor attól félnek, hogy valamilyen súlyos betegség (szívinfarktus, daganat stb.) kezdődik náluk. Ettől szorongásuk tovább nőhet, akár halálfélelemig fokozódhat.
A tünetek nyugtatók bevétele, alkoholfogyasztás után átmenetileg javulhatnak. A betegek egy része ezért rendszeres gyógyszerfogyasztóvá, gyógyszerfüggővé, alkoholistává válhat. A generalizált szorongáshoz gyakran társul rossz hangulat, depresszió, pánik-betegség, premenstruális szindróma (menstruáció előtti feszültség)
A generalizált szorongás leggyakrabban fiatal korban kezdődik. A betegek nagy része már iskoláskorban is szorongóbb, „izgulósabb” volt a többieknél, jobban félt a feleléstől, dolgozatírástól. Sok esetben rosszabbul teljesítenek, mint amennyire képességeik alapján elvárható lenne, némelykor teljes „leblokkolás” is előfordul.
A statisztikák szerint a generalizált szorongás nagyon gyakori betegség. Élete során a népesség körülbelül öt százaléka szenved tőle. Ez Magyarországon 500 ezer embert jelent! A betegség pontos oka ma még nem ismert. A kutatások szerint a szorongásra való hajlam egyes családokban öröklődik. A betegek rokonságában gyakoribbak az „aggódó típusok”, a hasonló panaszoktól szenvedők, de a depresszió, a pánik-betegség és az alkoholizmus is. A tünetek egy részéért valószínűleg az agy kémiai háztartásának zavara a felelős. Lélektani tényezők, a nevelés, a stressz, a megterhelő életesemények szerepe is alapos okkal feltételezhető.
Hozzászólás zárolva.