Szűréssel az életért
A daganatos halálozás mérséklésének egyik legígéretesebb stratégiája a lakosság szűrővizsgálata, azaz a panaszmentes személyek időről-időre megismételt vizsgálata a betegség fennállásának valószínűsítése, vagy kizárása céljából.
2006. június 1-től folytatódik a szervezett méhnyak szűrővizsgálatok részvételi arányának növelését célzó Liliom program. Az első ízben 2005. szeptemberében indult kezdeményezés minden idők egyik legeredményesebb szűrőprogramjának bizonyult. Hatására jelentősen megnőtt, az adatok szerint 4,2 százalékról 8,5 százalékra emelkedett és így megduplázódott a méhnyak szűrésen résztvevő hölgyek száma. A hölgyek szűrővizsgálaton történő megjelenését nyereményjátékkal is motiválták: a kampány első időszakában a nyereményjátékon 17 549 hölgy vett részt. A fődíjat, a személygépkocsit egy debreceni asszony nyerte. A program első időszakának legnagyobb eredménye, hogy a mostani szűrésen résztvevők 51 %-a eddig még sosem vett részt nőgyógyászati szűrővizsgálaton. A becslések alapján az érintett hölgyek 20-30 %-a magánnőgyógyászaton végezteti el a vizsgálatot, a nagyobb hányad viszont sajnálatos módon sehol.
A rosszindulatú daganatos betegségek Magyarországon az összes haláleset mintegy egynegyedét okozzák. A daganatos halálozás mérséklésének egyik legígéretesebb stratégiája a lakosság szűrővizsgálata, azaz a panaszmentes személyek időről-időre megismételt vizsgálata a betegség fennállásának valószínűsítése, vagy kizárása céljából. A szűrővizsgálattal megelőzhető a betegség halálos kimenetele, mivel korábban szakorvoshoz juttatja a kezelésre szoruló betegeket, mintha a tünetek, vagy panaszok miatt orvoshoz fordultak volna, ezáltal javítva a teljes gyógyulás esélyeit. A méhnyakrák és annak megelőző állapotai egyszerű, fájdalommentes és ingyenes rutinvizsgálattal biztonsággal kimutathatóak, mielőtt még tüneteket vagy panaszokat okoznának. A betegség legrövidebb kialakulási ciklusa is 4-5 éves folyamat, ezért amennyiben 3 évente legalább egyszer szűrővizsgálaton vesz részt a páciens, növeli az esélyét a korai felismerésnek és a teljes gyógyulásnak.
A „21 lépés a magyar egészségügy megújításáért program”, és a Nemzeti Rákellenes Program egyik fontos célja, hogy a kb. 2,4 millió 25-65 év közötti hölgy szűrővizsgálatokon való részvételét jelentősen növelje, amivel megakadályozható több száz nő idő előtti halála. A Népegészségügyi Program keretében működő lakossági szűrővizsgálat személyes meghíváson és követésen alapuló szervezett vizsgálat-sorozat. Az évente mintegy 1 millió személy szűrővizsgálatának személyi és tárgyi feltételeit: nőgyógyászati vizsgálóhelyeket, citológiai laboratóriumokat, továbbá a megkívánt diagnosztikai és kezelési hátteret az egészségügyi ellátórendszer biztosítja.
Hozzászólás zárolva.