Tedd boldoggá magad!
A boldogság ingyen van, de meg kell dolgozni érte – lényegében így foglalható össze a gyakorló pszichológus doktor, családterapeuta többéves, a pozitív pszichológia kutatásában szerzett tapasztalata.
A magyar panaszkultúra
A magyarok nemzetközi összehasonlításban is a borúlátók közé tartoznak. Ez azonban nem egyenlő a depresszióval vagy a boldogságra való képtelenséggel – húzza alá Szondy Máté. Az okkal, ok nélkül szomorkodás, búsongás okai között a magas fokú panaszkultúra emelhető ki, aminek történelmi gyökerei lehetnek. Közrejátszik a ránk jellemző alacsony bizalomszint, ami más népekével összevetve a napi életben adódó helyzeteknél a kollektív, egymásra támaszkodó megoldások helyett inkább az egyéni út keresésére vezethető vissza. Ha elnagyoltan is, de ugyancsak fellelhető a magyar magatartáskultúrában az úgynevezett tanult tehetetlenség, amikor valamiféle kihívásra eleve lemondóan reagálunk. E kishitűség a diktatúrákat átélt nemzetek közös sajátossága, ami persze nehezíti a boldogság megragadását is.
Bruttó nemzeti boldogság
Bhutánnak köszönhetően a „bruttó nemzeti boldogság” (gross national happiness – GNH) indexével bővült az országok hivatalos fejlettségi mutatóinak tárháza. A GNH az anyagi jólét és a lelki béke egyensúlyát próbálja számszerűsíteni. Mostanra az ENSZ elfogadta, hogy a hazai össztermék, a GDP és a nemzeti össztermék, a GNP mellett lehessen „össznépi” boldogság, pontosabban népi összboldogság-mutató is a nemzetközi összevetésekben (részletesebben lásd a Piac & Profit 2010/4. számában).
Hozzászólás zárolva.