Facebook hozzászólás
229

Tippek csúcsformához

Teljesítőképességünk szempontjából nem csak az fontos, hogy mit, hanem az is, hogy hogyan, milyen ritmusban eszünk, hiszen folyamatosan biztosítanunk kell a szükséges energiát és tápanyagokat.

Az ősz és a tél a szervezet kimerülésének, az immunrendszer gyengülésének az időszaka, és a teljesítőképességet nagymértékben csökkenti a helytelen táplálkozás, a kevés mozgás és az állandó stressz. Az alábbi tanácsok segítenek abban, hogy természetes módszerekkel növeljük teljesítőképességünket.

A fizikai és szellemi teljesítőképességet a fokozott stressz jelentősen csökkentheti. A feszültség egy bizonyos határig ösztönző jellegű, de egy bizonyos határon túl már ártalmas az egészségre. A stressz csökkentésének kiváló eszköze a testmozgás. Az intenzív testmozgással járó tornagyakorlatok serkentik az „örömhormonok” termelést, s ez jó hangulatot biztosít. Kiváló hatása van a kerékpározásnak, futásnak vagy egy jó sétának a szabadban. A tudatos légzés is sokat segíthet, mivel az egyenletes légzés automatikusan csökkenti a stressz hormonok szintjét a szervezetünkben, mérsékli a szívfrekvenciát és csökkenti a vérnyomást.

Gyakran érezzük úgy, hogy nehezen jegyzünk meg dolgokat, és hogy túl gyorsan felejtünk, holott munkánkhoz vagy a tanuláshoz fokozott szellemi teljesítményre lenne szükségünk. Jó tudni azonban, hogy bár memóriánk élessége nagymértékben függ a külső körülményektől, az életkortól, fizikai állapotunktól és szellemi frissességünktől, különböző gyakorlatok segítségével fejleszthető is. Jót tesz koncentrálóképességünknek a tudatos lazítás: a relaxáció és a jóga kifejezetten hasznos mentális és fizikális síkon egyaránt.

Az agyműködést a ritmikus mozgás is aktiválja, például a láb- és karlengetés serkenti a vérkeringést, ösztönzőleg hat mindkét agyfélteke működésére. Kifejezetten agyserkentő jellegűek a különböző mozgáskoordinációs gyakorlatok, a labdajátékok és a tánc, mivel a lépéskombinációk és technikák elsajátítása fokozott koncentráció- és reakciókészséget követel az agytól. Szintén növeli a szellemi frissességet az olvasás, a sakk, a logikai és stratégiai játékok, a keresztrejtvényfejtés és a gondolkodtató feladatok. Érdemes elsajátítani a váltott jógalégzést is, amely ugyancsak fokozza az éberséget és a szellemi frissességet. Naponta háromszor-négyszer szánjunk pár percet a következő légző gyakorlatra! Üljön lazán, jobb kezének mutató- és középső ujját helyezze orrnyergére! Fogja be gyűrűsujjával lazán a bal orrlyukát, a jobbon át pedig lassan, nyolcig számolva szívja be a levegőt! Tartsa vissza lélegzetét négy másodpercig, majd hüvelykujjával jobb orrlyukát befogva fújja ki lassan a bal orrlyukon, míg nyolcig számol. Négy másodpercnyi szünet után ismételje meg a gyakorlatot, most bal oldalon kezdve! Tíz percen keresztül folytassa a váltott légzést!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!