2050-re talán sikerül elbontani a sérült erőművet
Tíz éve tarolta le a szökőár Fukushimát
A tíz évvel ezelőtti fukusimai földrengés, szökőár és atombaleset áldozatairól emlékeznek ma Japánban. Bár a legfrissebb ENSZ jelentés szerint statisztikailag nem bizonyítható, hogy sugárzás okozta károk érték volna a lakosságot, az azonban bizonyos, hogy a sugárszennyezés miatt Fukusima egy része kimarad az újjáépítésből és 2050 előtt nem várható, hogy elbontják a sérült reaktorokat. Közben már szervezik, hogy az elhalasztott tokiói nyári olimpia lángja útnak induljon, honnan máshonnan, mint Fukusimából…
Ono Akira, a katasztrófavédelmi munkálatokat és az erőmű elbontását irányító illetékes azt mondta, hogy a Fukusima-1 atomerőmű teljes elbontását a tervek szerint 2050-re fejezik be, és jövőre tesznek egy kísérletet a megolvadt fűtőanyag kiemelésére.
A katasztrófa tizedik évfordulóján kedden megrendezendő országos megemlékezés lesz az utolsó, amelyet a kormány szervezésében bonyolítanak le, és hírügynökségek megjegyzik, hogy két héttel az előtt történik, hogy a júliusban megtartandó – a koronavírus-járvány miatt egy évvel elhalasztott – tokiói nyári olimpia lángja útnak indul Fukusimából.
A megemlékezők virágokat helyeztek el a tragédiában meghalt szeretteik sírjánál, vagy kimentek a tengerpartra, hogy leróják kegyeletüket azok előtt is, akiket azóta is eltűntként tartanak nyilván a hatóságok.
Naruhito császár és Szuga Josihide miniszterelnök is azok között volt, akik helyi idő szerint pontban délután 2.46-kor – amikor az első nagy földrengés történt – egyperces néma csönddel adóztak az áldozatok emlékének. A császár és a kormányfő is felszólal a nap folyamán tartandó központi megemlékezésen.
(MTI)
Hozzászólás zárolva.