Új mozgásformák, régi fájdalmakra
Annak, aki most szeretne sportot választani, nincs könnyű dolga. Ezért szakemberek segítségével összegyűjtöttük a manapság lenépszerűbb sportokat, hogy megtudhassuk, melyik sport pontosan milyen mozgásformát takar, és hogyan hat az ízületeinkre.
Kerülendő többek közt a kosárlabda, a tenisz, a squash, a hoki, a futball, a tánc és a röplabda. Ennek oka, hogy ezeknél a sportoknál rendkívül gyakoriak az irányváltások, a hirtelen megállások, majd gyors, dinamikus elindulások és az ugrálások. Mindezek komoly terhelést jelentenek a térdízületnek, valamint a szalagoknak és az izmoknak.
A vállfájdalom hátterében gyakran a váll túlterhelése áll. Nem szabad azonban elfeledkeznünk arról, hogy a váll körüli fájdalmat okozhatja nyaki probléma, a háti gerinc problémái, valamint a vállízület stabilitását biztosító szalagok, izmok sérülése is. Mindenképp javasolt felkeresni egy szakembert, aki segíthet tisztázni a kiváltó okot.
Egy rosszul végzett „plank gyakorlat” komoly megterhelést ró elsősorban az ágyéki gerincre (ízületekre, szalagokra, izmokra, porckorongra), a vállízületre és a nyaki gerincre is. Mivel a különböző funkcionális tréningekben sok esetben kiinduló helyzetként használják őket, deréktáji, nyaki vagy háti fájdalom, túlsúly, gerincferdülés, törzsizom gyengeség vagy általános erőnlétcsökkenés esetén nem javasoltak ezek a mozgásformák (például a TRX vagy a bosu tréning). Tartsuk szem előtt, hogy fájdalom esetén a súlyzós vagy saját testsúllyal végzett gyakorlatok és tréningek nem megengedettek.
Deréktáji fájdalom esetén a mellúszás és a pillangóúszás helyett elsősorban a helyes technikával kivitelezett hátúszás javasolt. Mivel gyorsúszás esetében fej és törzsünk elfordításával veszünk levegőt, fontos szakemberrel konzultálni, hogy ez mennyire befolyásolhatja panaszainkat. Úszás esetén elengedhetetlen a megfelelő felszerelés használata, hogy az edzés utáni közvetlen hideghatást el tudjuk kerülni.
Fontos tudnivalók
Hozzászólás zárolva.