Facebook hozzászólás
248

Újra divat a családfa-kutatás a facebookon is

Fel tudná sorolni nyolc dédszülőjének adatait? Ha igen, akkor ez azt jelenti, hogy ahhoz az egy százalékhoz tartozik, akik tisztában vannak felmenőikkel. Ellenkező esetben beavatjuk a családfakutatás rejtelmeibe. És a közösségi oldalaknak köszönhetően gyorsabban megtalálhatja rokonait!

A napjainkban ismét reneszánszát élő családtörténet kutatás (genealógia) sokáig csak a nemesi származású családokkal foglalkozott. Ők ugyanis számon tartották és utódaiknak – jól dokumentálva – átadták felmenőik családfáját, őseik történetét. A polgárosodás folyamán azonban egyre többen szerették volna megismerni származásukat, így a huszadik század elején létrejöttek az első családtörténeti kutató irodák. Ma főleg azok körében hódít, akik némi nosztalgiával tekintenek a letűnt időkre, vagy saját mai sikereiket szeretnék múltbéli érdekességekkel megerősíteni.

A családfát általában az anyakönyvezés kezdetéig, azaz a tizennyolcadik század elejéig lehet elkészíteni az egyházi és állami anyakönyvek alapján. Ez utóbbit 1895-ben vezették be, így ezt megelőzően az egyházi források állnak rendelkezésre. Könnyebb a kutatás az ország határain belül, de nem lehetetlen akkor sem, ha a szálak a történelmi Magyarország területére vezetnek. A kutatás megkezdéséhez a legkorábbi felmenőre vonatkozó adatok kellenek. Minden információ érdekes lehet, ezért érdemes alaposan szétnézni a régi iratok között és/vagy informálódni a családban.

A genealógiával foglalkozó hazai cégek igény szerint többféle módon is elindulhatnak az ősök nyomában. Lehet csak apai vagy anyai, illetve mindkét szülő felmenőit kutatni, vagy akár egy adott családot annak minden ágával és oldalágával, vagyis azokat a családtagokat, akik egy közös őstől származnak. A családfa feltérképezése természetesen a megrendelő igényei szerint történik. A cégek egyébként egy-két hónapon belül ígérik az ősök feltérképezését. Az árak hatvan és százhetven ezer forint között vannak, attól függően, hogy csak egy felmenő ágát, vagy egy teljes család elődeit keresik, de a kutatandó települések nagysága és száma is befolyásolja a végső összeget.

Végül ma már arra is van megoldás, ha az írott dokumentumok elfogytak, vagy amikor a történeti kutatás nem segíthet. Ekkor ugyanis segítségül hívható az egyes személyek- és ez által családok – közötti rokonság megállapítására is alkalmas legmodernebb DNS technológia.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!