Facebook hozzászólás
522

Not bad

Valóban 2020 lenne a negyedik legjobb év a világtörténelemben?

Világlapok címoldalai harsogják: 2020 egy katasztrófával ért fel. A világjárvány, és mindaz, amit a vírus hozott, romba döntötte az emberiség reményeit, hogy kilábaljon az általános szegénységből, és elinduljon egy jobb lét felé. A tények azonban makacs dolgok, és hát a számok se egyértelműen az általános lejtmenetet támasztják alá.

Nem a legmélyebb gazdasági recessziót hozta az év

Becslések szerint a gazdaság globális szinten 4,2 százalékkal eshetett vissza 2020-ban, így az egy főre eső GDP reálértéken számítva valamivel alacsonyabb, mint 2017-ben, magasabb azonban, mint 2016-ban. Egyelőre csak annyi történt, hogy néhány hónappal többet kell várnunk arra, hogy elérjük az emberiség által eddig megtermelt legnagyobb egy főre eső GDP-mennyiséget.

Ezzel együtt, természetesen a járvány következményei még hosszú évekig fájdalmasan érintik majd a szegényebb háztartásokat.

A Világbank előrejelzései szerint 88 millió és 115 millió közé tehető azok száma, akik a pandémia miatt süllyednek mélyszegénységbe. Ezzel 9,1 százalék körülire emelkedik a globális szegénységi ráta, ami nagyon rosszul hangzik, de valójában a mélyszegénységi arányszám a három évvel ezelőtti érték (9,2 százalék).

Még sokan vannak. Fotó: depositphotos.com
Sokan kerültek kilátástalan helyzetbe Fotó: depositphotos.com

Amennyiben pedig a globális gazdasági növekedés ismét beindul, 2023 körül válik ismét megközelíthetővé az emberiség történelmének legalacsonyabb szegénységi rátája.
Ha a globális éhínséget tekintjük: a krónikusan alultápláltak száma 2020-ban 8,9 százalékról 1 százalékponttal 9,9 százalékra nőtt – bár az éhezők számának bármiféle emelkedése önmagában is rettenetes.

A gyermekhalandóság mérsékelten növekedett, de még így is százezreket érint. Azon túl, hogy az új koronavírus szerencsére ritkán támadja meg a gyermekek szervezetét, a járvány közvetett hatásai persze őket is erőteljesen érintik.

A pandémia indirekt hatása az öt év alattiakra még így is elborzasztó: a következő fél évben majd félmillióval növekedhet a gyermekhalálozások száma világszerte.

Ám még ha helyesek is a becslések, akkor is csak három korábbi évben tapasztalták a gyermekhalandóság ekkora – és alacsonynak számító – szintjét, mégpedig a 2020-at megelőző három évben.

A tudomány győzedelmeskedik

A koronavírusra adott tudományos válaszok és az elképesztő sebességgel fejlődő technológia ad okot a legnagyobb bizakodásra a jövőt illetően.

Erre nincs jobb példa 2020-nál: míg az emberiségnek háromezer évre volt szüksége ahhoz, hogy kifejlessze a vakcinát a poliovírus és a feketehimlő ellen, a koronavírus esetén ez alig egy éven belül sikerült! Sőt az okos algoritmusok segítségével a kutatók órákon belül képesek voltak vakcinajelölteket tervezni – a Moderna két nap alatt készítette el védőoltását, amelyet aztán hónapokon keresztül klinikai vizsgálatoknak vetettek alá.

Ha 2005-ben kellett volna szembenéznünk a SARS-CoV-2 vírussal, még nem rendelkeztünk volna azzal a technológiával, amely képes előállítani a hírvivő RNS-alapú vakcinákat, ha 1975-ben történt volna ugyanez, akkor még nem tudtuk volna szekvenálni a vírus genomját.

Érdemes arra emlékeztetni, hogy 1950-ben egyetlen lélegeztetőgép sem lett volna a bolygón a súlyos COVID-betegek megmentésére.

Sőt az internetkorszak előtt a pandémia miatt teljesen összeomlott volna a gazdaság, és a karantén totálisan elzárta volna egymástól a közösségek tagjait.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!