Facebook hozzászólás
245

Vigyázz! A virrasztás hízással járhat

Nincs arra utaló bizonyíték, hogy az időseknek kevesebbet kellene aludniuk, mint a fiataloknak, igaz, az alvásigény életünk során változik. Egy átlagos felnőttnek is szüksége van a napi hat-nyolc óra alvásra, függetlenül attól, hogy későn fekvő bagoly típusról vagy korán kelő pacsirtáról van szó.

A pihentető álom a felnőtt szervezet számára is elengedhetetlen, hiszen a kimerültség előbb-utóbb figyelemzavarhoz, ingerültséghez, türelmetlenséghez és rossz döntésekhez vezet, ahogyan a szervezet egyre inkább energiahiányos állapotba kerül. Az ellazulás ugyanolyan fontos az egészség és a harmonikus tudati működés szempontjából, mint az evés vagy a testmozgás. Mégis, sokan panaszkodnak álmatlanságra: van, aki nagyon nehezen merül álomba, míg mások hajnalban ébrednek, vagy az éjszaka során többször is.

Megfigyelések szerint kétszer annyi nő küzd a jelenséggel, mint ahány férfi. Még a hagyományos orvostudomány is egyetért azzal a megállapítással, hogy az alvási problémák elsősorban pszichés okokra vezethetők vissza, szervi probléma ritkán áll a jelenség hátterében. Igaz, súlyos esetekben az agy vérellátási nehézségei okozhatnak alvászavarokat, ennél azonban sokkal gyakrabban a mindennapok túlpörgetett életvitele, a megoldatlan problémák sokasága vagy szorongás áll a kellemetlen jelenség hátterében.

Átmeneti alvászavarokat nem érdemes gyógyszerrel kezelni, különösen, hogy a nyugtató tartalmú tablettákhoz könnyen hozzászokik a szervezet. A népi gyógyászat számos más megoldást ismer. A mák, a galagonya, a golgotavirág nyugtatják a központi idegrendszert, jótékonyan hatnak a szívműködésre. Ugyancsak altató hatású a citromfű, a levendula és a macskagyökér. Ezek nem túl nagy mennyiségben bármikor alkalmazhatók tabletta vagy tea formájában, valamint gyógynövényes párnák is készülnek a növényekből, szakemberek elsősorban a levendulát és a komlót ajánlják töltetként. A sör a benne lévő komlónak köszönhetően szintén altató hatású, és az a meleg mézes tej is. Ez utóbbi elsősorban a hozzá társított képzet miatt lehet jótékony: a langyos, édes nedű a gyerekkort idézi. Segíti a nyugodt alvást a rendszeres testmozgás is, ugyanígy a lefekvés előtt végzett – nem megerőltető – gyakorlatok.

A késő esti „tartalmas” vacsora sem vezet nyugodt éjszakához. Az alvás ugyanis nemcsak fizikailag pihenteti testet, hanem az életfunkciók is lassabbak lesznek. Az emésztés és a sejtek anyagcsere-folyamatai mérséklődnek, így a lefekvés előtt fogyasztott tápanyagok extraterhelést jelentenek az emésztőrendszernek. Ezért van az, hogy egy kiadós és nehéz vacsora után reggel éhesen és fáradtan ébredünk.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 455

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!