Facebook hozzászólás
3 068

Ez a tökéletes húsleves titka a nagyi szerint

A húsleves sokakban emlékeket idéz. Akkor leszel igazi háziasszony, ha már húslevest is tudsz főzni – mondta a nagyi, miközben egy hatalmas fazék tyúkhúslevest tett a vasárnapi asztal közepére. Az első zavaros levesem után aztán elárulta mi a titka.

Több helyen is láttam már, hogy hatalmas viták alakultak ki a húsleves elkészítése körül. Van, aki szerint le kell szedni róla a habot, mások állítják hogy nem. A húst ajánlatos leforrázni? Vagy elég csak megmosni és már főzhető is? Mindenkinek meg van a maga módszere. Lássuk a nagyi hogyan csinálta.

húsleves
Aranyló húsleves (Fotó: Depositphotos)
1. Habozás helyett!

Nem csak a marhát, a tyúkot vagy a csirkét is érdemes leforrázni főzés előtt. A húsokat, megmossuk egy nagy tálba tesszük és forrásban lévő vízzel meglocsoljuk őket, majd 5 percig állni hagyjuk. Hideg vízzel leöblítjük és már mehetnek is a fazékba. Zsupsz rájuk egy jókora adag hideg víz és lassú tűzön hagyjuk gyöngyözni a levest. Így a lé nem lesz zavaros! Nem árt egy krumplit meghámozni, ketté vágni és azt is belefőzni a levesbe. Ettől még tisztább lesz a lé.

2. Színezés

A húsleves legjobb színét kétségtelenül a zöldségek adják. Mind közül pedig leginkább a vöröshagyma, amit teljes hámozás nélkül (tehát csak a legkülső, sérült részét távolítsuk el), jó alaposan megmosva, egyben tegyünk a levesbe. A külső héja ugyanis tényleg aranylóra festi a vizet. Aki még fokozná az arany színt vagy megfeledkezik a héjas hagymáról, az a végén egy csipet sáfránnyal (ha épp nincs kéznél, akkor sáfrányos szeklicével) vagy kurkumával varázsolhat színt a levesbe!

3. A titkos hozzávaló

A zöldségek közül a sárgarépa, petrezselyem gyökér, zeller, karalábé, vöröshagyma, fokhagyma az alap. A nagyi zöldborsót és kelbimbót is tett bele. Ám mivel e két utóbbi nem gyökérzöldség, csak a főzés vége felé add hozzá. Fontos, hogy a sárgarépa mennyisége ne legyen uralkodó, mert a leves túl édes lesz tőle. Az ételízesítő és a leveskocka nem szerepelt a nagyinál a hozzávalók között. Só, egész bors, petrezselyem, zellerzöld és lestyán viszont igen. Ez volt a titkos fegyvere. A lestyán papírtörlőbe csomagolva sokáig eláll a mélyhűtőben, is és bármikor felhasználható. Ne sajnáld a levesből.

4. Jó leveshez idő kell

A te idődből ne pazarolj, a leveséből pedig semmiképp se faragj le! A levesfőzésnek meg kell adni a módját, ugyanakkor bátran nyúlj olyan megoldásokhoz, amik gyorsítják az előkészületeket. Vegyél tisztított zöldséget, készítsd oda a tartósítószer nélkül készült leves kockát vagy kapd ki a fagyasztóból az egy-egy levesadagnyi zöldet. Te lehetsz gyors, a leves viszont szigorúan lassú: a főzési idővel nem szabad spórolni, alacsony lángon hosszú órákig hagyd főni a levest és összeérni az ízeket. És még egy dolog, felejtsd el a fedőt!

5. Szűrd is ne csak szürcsöld!

Utolsó felvonásként zárd el a lángot a leves alatt. Hagyd egy fél órát pihenni, hogy mindketten megnyugodjatok, majd gondosan külön-külön tálba téve a zöldségeket és a húsokat, egy darabka gézen szűrd át az aranyló levest. A géz a legjobb szűrőnél is alaposabb és a legapróbb fűszerdarabokat is megfogja.

Ezt is olvasd el:

A vasárnapi húsleves alternatívája

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!