Facebook hozzászólás
375

10 főzési hiba, amit mind elkövetünk a konyhában

Gyakorlás teszi a mestert, ám vannak olyan konyhai bakik, amiket mindenki elkövet, főleg amikor először ragad fakanalat a kezébe. Most összegyűjtöttünk egy listát a legtipikusabb főzési hibákról, amiket jobb elkerülni.

Te mennyire tartod magad szakképzett szakácsnak? Ha gyakorlott vagy a konyhában, akkor is van néhány főzési hiba, amit elkövethetsz, hiába főztél már sokféle ételt. Ha eddig a tűzhelyet hibáztattad a főzési bakikért, akkor itt az idő, hogy tisztába kerülj azokkal a mítoszokkal, amikben eddig olyan bőszül hittél. A következő listán olyan főzési hibákat gyűjtöttünk össze, amelyeket mindenki elkövetett már életében a konyhájában. Nyugi! Ha ezeket kijavítod, akkor minden fogás, amit elkészítész nagyon finom lesz!

A fagyasztóból kivett húst azonnal feldolgozod

Nagyon gyakori, hogy az emberek kivesznek egy darab húst a fagyasztóból, és azonnal megsütik a sütőben vagy a grillen. Ez nagy hiba, mivel a hús, bár úgy tűnhet, hogy kívülről elkészült, belül nyers marad sütés után is, ha fagyasztva tesszük a grillrácsra. Legfeljebb 24 órával a főzés előtt már ki kell venni a fagyasztóból a húst és a hűtőben kiengedni. Ez az idő elég lesz arra, hogy a hús teljesen kiengedjen és ne sérüljön az állaga főzés és sütés közben.

Ugyanazzal a késsel vágod az összes ételt

Tévedés, hogy egyetlen kés elég arra, hogy bármilyen ételt elkészítsünk. A megfelelő kések használata megkönnyíti és meggyorsítja az egész főzési folyamatot. A hús darabolásához válassz egy nagy kést, a zöldségek és a gyümölcsök, sőt a csontozott baromfihús esetében egy kisebb kést. A kenyérfélékhez recés élű kés az ideális.

Az egyik gyakori főzési hiba a kések körül keresendő (Foto: Depositphotos)

Megkevered a rizst

Néha a kevesebb több! Sokan elkövetik azt a gyakori főzési hibát, hogy megkeverik főzés közben a rizst, mert így szokták meg. De az egyetlen dolog, amit a keveréssel elérünk az az, hogy a rizsünk még nedvesebb lesz és még jobban összeáll. Ez azért van, mert a rizs megkeverésekor a keményítő felszabadul és a rizsszemek eltörnek és az egész egy nagy kulimász lesz. Ahhoz, hogy laza és pergős maradjon a rizs, el kell kerülni a főzés közbeni kavarását. A megfelelő mennyiségű víz hozzáadásával ez gyerekjáték. A rizs mennyiségének mindig a kétszerese a hozzáadott víz, ezt mind fel tudja venni a rizs párolás közben. 15-20 perc elég a fehér rizshez, a barnát azonban akár 35-45 percig is párolhatjuk.

Felszeleteled a steaket azonnal

A hús fűszerezése mellett a másik leggyakoribb főzési hiba, amit sokan elkövetnek az az, hogy amint kiveszik a húst a sütőből, vagy leveszik a grillről, azonnal felvágják. A sütőből vagy a tűzhelyről való kivétel után ajánlott néhány percig pihentetni a húst, hiszen a belsejében lévő hő segít befejezni a sütési folyamatokat. Így lesz a hús puha és lédús, ha felvágjuk, akkor idő előtt kiszárad.

A hozzávalókat a hideg serpenyőbe teszed

Egy másik gyakori főzési hiba, hogy az ételt még hidegen rakjuk a serpenyőbe, így az étel sok zsírt vesz fel. Az ideális hőmérsékletre mindig figyeljünk. Várjunk 2-3 percet mielőtt beletesszük a serpenyőbe a húst, vagy a zöldségeket, mert így nem fogják felvenni az olajat.

Rossz típusú olajat használsz

Nem minden étolaj azonos. Némelyik tökéletes a sütéshez és a pirításhoz, míg mások avas ízűek lesznek, ha magas hőfokon használjuk őket. A tiszta olívaolaj sötétebb színű és erősebb ízű, de csak a szószokhoz érdemes önteni őket, és alacsony pároláshoz használhatóak csak. A magas hőfokú sütéshez a növényi olajak a legjobbak (pl napraforgóolaj). A repceolajban süthetünk ételt, de grillezéshez és a húsok piritásához is jó.

A különböző olajok különböző ételek elkészítéséhez vannak (Foto: Depositphotos)

Nem kóstolod meg az ételt az elkészítés során

Semmi baj nincs azzal, ha főzés közben megkóstolod az ételt! Fontos ellenőrizni, hogy jó -e az öntet, vagy hogy a hús, a tészta vagy bármi, amit készítesz, a megfelelő állagúra főzted vagy sütötted. Ez lehetővé teszi a hibák elkerülését és lehetőséget ad még javítani a recepten is közben.

Olajat adsz a tésztafőző vízhez

Ez talán a legnagyobb főzési hiba, amit ideje megcáfolni. Az olaj hozzáadása a tésztavízhez nemcsak azt akadályozza meg, hogy a tészta az edényhez tapadjon, hanem sajnos elnehezíti a tésztát és megnehezíteni, hogy a mártás, amit a tésztára teszünk rátapadjon. A zsír nem keveredik vízzel, így a tészta gyorsan összeállhat a hozzáadott olajtól, amikor a vizet leszűröd róla.

Azonnal kiöntöd a tészta főző vizét

A legtöbben általában kiöntik azt a vizet, amiben a tésztát főzték. Pedig ez nagy hiba, hiszen ezt a vizet bátran használhatjuk ahhoz, hogy kikeverjük a tésztához való szószt, ezáltal ízletessé téve azt. Sőt! A tészta főzővize tökéletes sűrítőként is funkcionálhat! 

Rosszul szeleteled a hagymát

Könnyes lesz a szemed, ha csak a hagyma szeletelésére gondolsz? Ez akkor történik meg, amikor szeletekre vágjuk, így széttörjük a hagyma sejtjeit és olyan gázok szabadulnak fel, amelyek égetik a szemet. Szerencsére erre is van megoldás. Éles késsel szeleteld fel a hagymát a rostjainak irányát követve. A csíkokat a gyökértől a szárig vágd. Az az ideális ha csíkokra, azaz julienne típusra vágod fel a hagymát, így kevésbé fogsz könnyezni közben.

Ezt is érdemes elolvasni:



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!