Megélénkült a kereslet a fagyasztók iránt, (főként az energiatakarékos változat iránt) mivel sokan igyekeznek spórolni az emelkedő élelmiszerárakon. Az idén 25 éves MediaMarkt szakértői elmondták, hogy a ma kapható modellek akár 50%-kal kevesebbet fogyasztanak, mint az 1990-es években kapható elődeik, és működésükben is sokkal hatékonyabbak. Az élelmiszerbiztonsági szakértő tanácsait megfogadva biztonságosabban fagyaszthatjuk le az ételeket, és azt is érdemes megjegyezni, hogy milyen élelmiszert nem szabad soha a mélyhűtőbe tenni.
Megnőtt a kereslet az energiatakarékos fagyasztók iránt
Jelentősen megélénkült a kereslet a fagyasztószekrények és -ládák iránt az utóbbi időben, az emelkedő élelmiszerárak miatt ugyanis sokan kezdtek el betárazni, valamint megnőtt az igény az otthon elkészített ételek lefagyasztására is. Egy fagyasztógépbe való beruházás hosszú távon megtérülő befektetés, hiszen az új technológiájú fagyasztókkal jelentős energiamegtakarítást lehet elérni.
A 25 évvel ezelőtt kapható gépekhez képest sokkal kevesebbet fogyasztanak a modern hűtőszekrények és fagyasztók. A modern készülékek esetében, a legnépszerűbb hűtő-kategóriákban a több mint 75%-kal alacsonyabb áramfogyasztás sem ritka
– mondta el Magyar Norbert, a MediaMarkt kereskedelmi igazgatója.
Energiatakarékos fagyasztás
„A régebbi technológia hátránya volt az is, hogy erősen környezetszennyező gázokat használt, és arra is biztosan sokan emlékszünk, mennyivel zajosabbak voltak a régi hűtők.”
A MediaMarkt kínálatában a legújabb technológia, így például a „no frost” fagyasztás is megtalálható, amely nem igényel külön leolvasztást. „A no frost technológiájú fagyasztók hideg és száraz levegőt keringetnek, ezért nem képződik felesleges jég a készülék belső falán. Ezzel a hűtési módszerrel a zöldségek és a gyümölcsök szemenként fagynak meg, ami megkönnyíti a későbbi felhasználásukat” – tette hozzá Magyar Norbert.
A MediaMarkt szakértői, akik vásárláskor is segítenek a legújabb, energiatakarékos modellek kiválasztásában, a kombinált fagyasztós hűtőszekrényt a kisebb, 2-3 fős háztartásokba javasolják, ahol a napi használat mellett gyorsan forog a fagyasztóba berakott étel. Családi házakba, nagyobb családoknak viszont már érdemes lehet külön fagyasztószekrényt vásárolni.
Hűtő és hűtő között azonban nemcsak energiatakarékosság szempontjából lehet nagy különbség, hanem a teljesítményt és a felhasználói élményt összehasonlítva is. A hűtő leolvasztása például nem tartozik a kedvenc házimunkák közé, az említett no frost technológiánál erre már nincs szükség, de a hagyományos modelleknél évente egyszer ajánlott elvégezni. A négycsillagos modellek mínusz 24 fokig tudnak fagyasztani – szemben a mínusz 18 fokig fagyasztó normál mélyhűtőkkel –, és ez jelentősen megnöveli az ételek eltarthatóságának időtartamát, bár ezt befolyásolja az élelmiszer jellege is. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy mit és hogyan fagyasztunk.
Mire kell figyelni az ételek lefagyasztásánál?
A fagyasztásnak is megvannak a maga szabályai, amiket Gosztonyi Zsuzsa élelmiszerbiztonsági szakértő, a HACCP Tanácsadó Kft. szakmai vezetője foglalt össze röviden.
A különféle ételeket és alapanyagokat legfeljebb néhány hónapig lehet a fagyasztóban tárolni, a fagyasztás ugyanis nem öli meg a bennük lévő baktériumokat, csupán lelassítja a szaporodásukat. A jogszabályok nem rendelkeznek róla, hogy mit és hogyan engedélyezett fagyasztani. Általános érvényű szabályként azonban elmondható, hogy ne használjuk ki a maximális tárolási időt, mert az otthoni mélyhűtés során nem tudunk ipari, sokkoló fagyasztást alkalmazni, ezért minőségromlás következhet be a hosszabb tárolás alatt.
-mondja a szakember.
A szakértő felhívta a figyelmet a legfontosabb szabályokra is:
- A kiolvadt ételt soha nem szabad visszafagyasztani, mert nem biztonságos. Ezért érdemes kisebb adagokban, a felhasználandó mennyiség szerint a fagyasztóba tenni az élelmiszereket.
- A különféle élelmiszereket ne egy helyre tegyük. A nyers zöldség, a nyers húsok (és ezeken belül is a baromfi/sertés/hal), a készételek, a félkész ételek mind külön tárolandók szakosítottan.
- Fűszerezett darált húst tilos lefagyasztani.
- A készen kapható fagyasztott termékek (pl. panírozott csirkemell, fagylalt) rövidebb ideig állnak el, ha megbontjuk a csomagolást.
- A kiolvasztás legbiztonságosabb módja, ha a hűtőben, 0 és 5 C fok között történik.
- A kiolvadt élelmiszert rövid időn belül (néhány óra) használjuk fel!
Az otthon elkészített ételek csak néhány hónapig bírják a jégen
Gosztonyi Zsuzsa arra is iránymutatást adott, hogy mi meddig tárolható biztonságosan a mélyhűtőben.
A húsokra általában igaz, hogy 12 hónap után már semmilyen húsféle nem használható fel; a sertéshús, a legtöbb vadhús eláll egy évig a fagyasztóban, a baromfi egészben szintén, de darabolva legfeljebb 9 hónapig. A marhahús 4-12 hónapig használható fel, az – alaposan megtisztított – hal viszont csupán 2-3 hónapig tartható lefagyasztott állapotban.
A már elkészített ételek rövidebb ideig tárolhatók a fagyasztóban. A főtt hús 2-6 hónapig, a sültek azonban csak fele ennyi ideig, 1-3 hónapig. A füstöltek, mint a kolbász, a sonka, a szalonna, 1-2 hónapon át tárolhatók, ezt követően el kell őket fogyasztani.
A zöldségek, gyümölcsök rövidebb ideig bírják, a magas víztartalmúakat egyáltalán nem ajánlott fagyasztani, mert kiolvasztva szétesnek. A kenyeret, pékárut érdemes nejlonban fagyasztani és kiolvasztani is, mert így megtartja a víztartalmat, nem lesz kemény, morzsalékos. A sütemények közül a szárazabb fajták (pl. a piskóták, bejgli) bírják a mínuszokat minőségromlás nélkül akár több hónapig is. A tejtermékek közül a magas zsírtartalmúak (pl. a sajt, túró) fagyaszthatóak, a vizes állagúak (pl. tejföl, tej, joghurt) azonban nem.
Ezt is olvasd el:
- Erre figyelj, ha új hűtőszekrényt vásárolsz!
- Így csökkenthetjük a konyhai és a háztartási gépek energiafelhasználását
Hozzászólás zárolva.