Facebook hozzászólás
1 028

TEÁNAK ÉS HŰSÍTŐNEK IS KIVÁLÓ

Minden mennyiségben bodza!

Úton útfélen találkozhatunk ezzel a jellegzetes illatú, ám kevesek által ismert, gyógyító hatású növénnyel. Virágából készült frissítőket kár lenne kihagyni, hoztunk is két receptet.

A bodzát eredetileg Sambacusnak hívják, amely a görög Sambyke (hangszer) szóból ered, ami arra utal, hogy a hangszert a bodza ágaiból készítettek. Egy másik elmélet szerint a szó (Seba) az ókori népcsoporttól, a dákoktól származik. A magyar nyelvben bocfaként, cseteként és fái bodzaként is ismert.  A bodza már 1578-ban, az első magyar nyelvű füveskönyv, Melius Juhász Péter Herbáriumában is feltűnik, főleg hurutos megbetegedések ellen ajánlva a növény fogyasztását.

Eső előtt szüreteljük a virágokat (fotó: Pixabay)
Eső előtt szüreteljük a virágokat (Fotó: Pixabay)

 

Tenyér nagyságú virágernyők 

A fa képes akár 5-6 méter magasra is megnőni. A virágok aprók, fehéres vagy sárgás színűek és tenyérnyi nagyságú virágernyőkké állnak össze. Többféle bodza is létezik, de a leggyakoribb és legismertebb bodzafaj a fekete, azaz az ehető bodza. Kizárólag ennek a fajtának a virága használható fel szörphöz. A bodza virágait május közepén, június elején szüreteljük, érdemes az esőzések előtt betakarítani, így több virágpor marad a virágokon. A termés augusztusra érik be fekete bogyókká.

Számtalan problémára jó

A bodza virága a természetgyógyászatban ősidők óta az egyik leghatékonyabb gyógynövénynek számít. A magyar néphagyomány számtalan jótékony hatást tulajdonít hozzá. Jó a  légúti megbetegedésekre, csökkenti a vérnyomást, segíti a veseműködést, nyugtató hatású, hashajtóként is bevethető, enyhíti a székrekedés tüneteit.

A bodza virága kiváló teának. Gyakran alkalmazzák torokgyulladás vagy megfázás esetén is, utóbbinál izzasztó és köptető hatással bír. 1-2 kanál szárított bodzavirágot tegyünk egy csészébe, majd öntsük le 2 deci forrásban lévő vízzel. Fedjük le, és 10-15 percig hagyjuk ázni. A gyógyteát magában, vagy mézzel és citrommal fogyaszthatjuk.

A tea utáni másik leggyakoribb felhasználási módja a szörpkészítés.

Kevés hozzávalóból csodás hűsítő készíthető (Fotó: Pixabay)
Kevés hozzávalóból csodás hűsítő készíthető (Fotó: Pixabay)

Hozzávalók:

  • Kb. 40 darab virágernyő
  • 3 kg cukor
  • 3 l víz
  • 3-4 citrom
  • Egy nagyobb edény
  • Szörpös üvegek

Elkészítés:

Első lépésként a vizet és a cukrot főzzük össze, közben a citromokat jól mossuk meg és vágjuk fel karikákra. Miután felforrt a cukros víz, tegyük bele az átmosott virágokat és a citromkarikákat. Töltsük át egy nagyobb edénybe vagy befőttes üvegbe, ezt követően pedig 2-3 napig hagyjuk pihentetni a szörpöt. Ezután egy szűrő segítségével öntsük le a szörpről a virágokat és a citromokat. Ha túl édes lett, utólag némi citromsav hozzáadásával javíthatunk az ízen. Végül töltsük át a szörpös üvegekbe. Mivel tartósítószert nem tartalmaz, hűtőben tároljuk.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!