Facebook hozzászólás
688

Techtextilek Szentendrén

Az emberi érzékelés határait feszegetik

Első alkalommal rendeztek Magyarországon olyan kiállítást, ahol is az úgynevezett intelligens és interaktív textileké volt a főszerep. A szentendrei Új Műhely Galériában most a technológia és a textil találkozásának lehettünk tanúi, a TechTextil, Intelligens és interaktív textilek nevet viselő kiállításon.

A hazai rendezvényen – bizonyos értelemben – ízelítőt kaphattak mindazok, akik majd május 4-e és 7-e között kilátogatnak Frankfurtba a nemzetközi Techtextil kiállításra, persze, csak ha a koronavírus is úgy akarja.

Gimesi Judit: Kivetített agyhullámok. Fotó: Gimesi Judit
Gimesi Judit: Kivetített agyhullámok. Fotó: Gimesi Judit

 

A Szentendrén kiállított alkotások (melyek hangsúlyozottan egy válogatás darabjai) az emberi érzékelés határait feszegették a frissiben felvonultatott innovatív alapanyagok, a számítástechnika, illetve a telekommunikáció áldásainak segítségül hívásával.

A kiállításon bemutatkozó magyar divat- és textiltervezők a textilek kémiai, illetve fizikai tulajdonságait módosítva hoztak létre különféle intelligens anyagokat. A mostani kiállítás eredendő célja az volt, hogy felhasználási területek szerint mutassák be ezeket. A játékos anyagkísérleteken túl természetesen láthattunk fejlesztés alatt lévő, vagy már kész termékeket is.

A bemutatott alkotások textiltervezők és technológiával foglalkozó szakemberek együttes, közös munkájának az eredményei.

A hazai intelligens és interaktív textilek legismertebb úttörője az EJTECH kreatív labor, amelyet Kárpáti Judit Eszter textilművész, valamint Esteban de la Torre médiaművész hozott létre és működtet. Szentendrén a Caracoles (Kagylócsigák) II. című munkájukat mutatták be. A projekt célja a hang nyers materialitásának, azaz anyagszerűségének felfedezése és felmutatása a textil, mint médium által.

A kiállított interaktív media-installáció teljesen új kontextusba helyezi a textilt, mint hangkibocsátó anyagot. A textilből megszólaló hangok a kagyló-szintetizátor tekerőgombjainak segítségével voltak állíthatók, melyeket közvetlenül a textilből kellett, illetve lehetett előcsalogatni.

Az intelligens textilek legelterjedtebb és leglátványosabb alkalmazási területe jelenleg a divat világa, azon belül is a jelmeztervezés az egyik legígéretesebb területe a fejlesztéseknek. Polyák Eszter például egy elektromos rendszert épít be az általa megtervezett jelmezekbe; a Szentendrén kiállított tárgy, utalva a most is zajló koronavírus járványra egy szegecses maszk volt, a szegecsekhez hozzáérve pedig különféle hangokat lehetett előcsalogatni belőle.

Izgalmas Lévai Zsófia fashion-tech designer alkotása is. A kiállított öltözékek az emberi kommunikáció nonverbális gesztusait szenzorok segítségével dolgozták fel és jelekké transzformálva írták azt bele a szövetbe.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!