Facebook hozzászólás

Terjedőben a fétis viselet – így reagálunk a kötelező maszkhordásra

Az utóbbi hetekben többeknek feltűnhetett, hogy sztárok, celebek, pl. Kim Kardashian, vagy Madonna, fétis ruházatban jelentek meg rendezvényeken. A jelenséget szakemberek a pandémia alatt kötelezően elrendelt maszkviselettel magyarázzák, de Freud elmélete is előkerült már.

Több mint 40 éve, hogy Vivienne Westwood megnyitotta első szex-butikját. Az akkor nagy botrányt kavaró ruhadarabok az elmúlt évtizedekben szép csendben visszahúzódtak a hálószobák intimitásába. Ám most Kim Kardashian és Madonna is fétis szerkóban jelent meg egy-egy rendezvényen.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kim Kardashian West (@kimkardashian)

Madonna Atsuko Kudo latex kreációjában pompázott az MTV gálán, bőrkesztyűvel és sapkával egészítve ki az összhatást. Kardashian az arcát is eltakaró,  fekete Balenciaga ruhát viselt a legutóbbi MET Gálán. Ugyanezen az eseményen a Gossip Girl televíziós filmsorozat színésze, Evan Mock szegecses maszkban jelent meg.

Hogyan kerültek ezek a darabok hirtelen a fősodorba?

A témát történészek és pszichológusok is vizsgálták már, és arra jutottak, hogy a fétisek viselete általában a nagyobb gazdasági visszaesések vagy komolyabb történelmi traumák, mint például az első és a második világháború után terjedt el.

Lou Austin, a MegaPleasure fétisoldal egyik tulajdonosa úgy véli, hogy ez a szokás mindig valamilyen kollektív traumához kapcsolódik. „Most például a pandémiához, és az azzal járó kötelező maszkviselethez.”

„A fétis divat újbóli megjelenése részben a lezárásra adott reakciónak is tekinthető”

– mondja Andrew Groves professzor, aki az Undercover című bemutató kurátora volt. A sajátos rendezvény, ahol álcákat, mindent takaró plédeket és laboratóriumi szkafandereket viseltek a modellek, a közterületeken viselt egészségügyi maszkok problematikáját járta körül.

„Az elmúlt 18 hónapban mindannyian furcsa függőségi viszonyban voltunk saját államunkkal – mondja a professzor, amely arra kényszerített minket, hogy maszkot viseljünk a közterületeken, és még azt is megszabta, kit, és mikor csókolhatunk, vagy éppen érinthetünk meg. A fétisruházat divatként való térhódítása úgy értelmezhető, mint a vágy, hogy megváltoztassuk a hatalommal való kapcsolatot, és visszavegyük az irányítást az államtól, és megmutassuk nekik, hogy valójában, ki is az „úr” a házban.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

1 / 3 454

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!