Facebook hozzászólás

Terjedőben a fétis viselet – így reagálunk a kötelező maszkhordásra

Az utóbbi hetekben többeknek feltűnhetett, hogy sztárok, celebek, pl. Kim Kardashian, vagy Madonna, fétis ruházatban jelentek meg rendezvényeken. A jelenséget szakemberek a pandémia alatt kötelezően elrendelt maszkviselettel magyarázzák, de Freud elmélete is előkerült már.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Madonna (@madonna)

Freud szerint a világ

A fétis kifejezést először egy Nicolas Edme Restif de la Bretonne francia szerző használta, még a 18. században. A viselet ugyanakkor az 1920 -as években vált népszerűvé a francia Yva Richard cég termékei által, amely kalapokat, fehérneműket és cipőket készített. – magyarázza Jennifer Richards, a londoni művészeti akadémia, a Royal College of Art oktatója. „Ők alkották meg eredetileg a szegecses kúpos acél melltartót” – ami Madonnát már évtizedekkel ezelőtt is megihlette. Az énekesnő 1990-es turnéján a  kúpos melltartós fűzőt, mint a felszabadító erejű szexualitást, a nők magabiztosságát és mindent elsöprő akaraterejét hirdető ruhadarabot viselte.

A divat-történész szerint „ha visszatekintünk Freud eredeti elméletére, akkor a fetisizmus igazán a kontroll elleni tiltakozásról szól. A mai, pandémiát követő időszakban ezek a ruhadarabok lehetőséget teremtenek számunkra, igaz extrém módon, hogy elkezdjük visszaszerezni az irányítást az életünk felett.

(The Guardian)

Ezt is érdemes elolvasni:

Bálványimádás, ruhafétis és egyéb múzeumi izgalmak





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!