Angliában polgárháború lett belőle
Idén elmarad a karácsony?
Pontosan egy hónap múlva karácsony, de akármilyen intézkedéseket hoznak is addig, egészen biztos, hogy az idei ünnep nagyon más lesz, mint a korábbiak. A fő kérdés, hogy szenteste összegyűlhet-e a család a fa körül? Angliában egyszer betiltották a karácsony megtartását, amiből olyan komoly felfordulás lett, hogy még az ország államformája is megváltozott.
A karácsonyi tilalom elleni küzdelem egyfajta politikai cselekedet volt. A lázadás egyben tiltakozás volt az „új normalitás” ellen is; az embereknek elegük lett a bevezetett korlátozásból és a pénzügyi nehézségekből, amelyek a presbiteri rendszerrel és a polgárháború elhúzódásával jártak együtt.
Az események Norwichban vették a legdrámaibb fordulatot. A polgármestert 1648 áprilisában Londonba rendelték, hogy elmagyarázza, miért is nem szerzett érvényt városában a tiltó rendelkezéseknek. A polgárok azonban a városvezetőjük védelmére keltek, a zavargásokban viszont felrobbant egy lőporraktár – negyven ember halt meg.
Kentben is megpróbálták számon kérni a polgárokon a karácsonyi ünnepségek megtartását, akik erre fellázadtak a parlament ellen, a királypártiak pedig ráéreztek a lázadásokban rejlő politikai és hadászati potenciálra és az elégedetlenkedők mögé álltak.
1647 és 1648 folyamán egymást érték a zavargások országszerte, ami nyáron már egy újabb polgárháborúba torkollott. Károlyt a parlament bíróság elé állította és kivégezték, Nagy-Britannia és Írország köztársaság lett – mindez pedig közvetve a karácsonyi lázadások miatt történt.
A The Conversation a cikk végén óvatosan, de párhuzamot von a korabeli események és a mai, világjárvány okozta korlátozások, és szigorú rendszabályok között, mondván 1647-hez hasonlóan ma is sok embernek elege van a kormányok korlátozásaiból. Sokan komoly anyagi nehézséggel küzdenek a COVID-előírások következtében, és elutasítják még a gondolatát is annak, hogy ezt a nehézségekkel terhes évet is tiltásokkal fejezzék be.
Hozzászólás zárolva.