Facebook hozzászólás
1 989

MILYEN MAGYAR VONATKOZÁSA VAN?

Eredetiben olvasható a trianoni békeszerződés szövege

A Francia Külügyminisztérium levéltára a napokban közzétette az 1920. június 4-én aláírt trianoni békeszerződés eredeti, letölthető szövegét honlapján. Aki végig olvassa az 523 oldalas dokumentumot, talán a korábbi legendák hamis illúziójával is képes lesz leszámolni.

Számtalan legenda él a trianoni békeszerződéssel kapcsolatban a mai magyar köztudatban. Vannak közöttük kifejezetten megmosolyogtatók, de olyanok is, melyek még a mai napig is hiedelmek, és hiábavaló remények táplálói.

Szignók. Forrás: trianon100.hu
Szignók. Forrás: trianon100.hu

 

Viszont a Francia Külügyminisztérium levéltára a napokban közzétette az 1920. június 4-én aláírt szerződés eredeti, letölthető szövegét a honlapján, vagyis, aki valóban kíváncsi arra, hogy ténylegesen mi történt száz évvel ezelőtt, az most eredeti dokumentumokból tájékozódhat, nem kell már a szóbeszédre, legendákra hagyatkoznunk.

A francia, angol és olasz nyelven keletkezett 523 oldalas dokumentumot amúgy nem könnyű megtalálni. Sajnos nem linkelhető, de erről innen el lehet jutni az adatbázis honlapjára, ahol a „numéro du traité” rubrikába be kell írni, hogy TRA19200016, majd lehet kattintani a „Lancer la recherche” (keresés indítása) gombra. Ezután, ha minden jól megy, megjelenik a békeszerződés és az azzal kapcsolatos dokumentumok aloldala. A lap közepén lévő „documents joints” bekezdés alatt található a letöltés linkje.

Aki viszont nem akarja végigjárni ezt a tortúrát, az a Trianon100 honlapjáról is letöltheti a dokumentumot, és megnézheti a legvégén Edvard Beneš, Nicolae Titulescu, Millerand francia miniszterelnök, vagy a magyar aláírók, Drasche-Lázár Alfréd és Benárd Ágost aláírását is.

A korábbi legendákat gyűjtötte egybe és próbálta azokat a realitással szembesíteni néhány éve megjelent könyvében Ablonczy Balázs történész.

Vajon milyen szerepet játszott Georges Clemenceau francia miniszterelnök magyar menye a trianoni döntésben? Tényleg szabadkőműves összeesküvés állt Magyarország felosztása mögött? Valóban hajózható folyónak állítottak be az utódállamok néhány patakot, csakhogy nagyobb területhez jussanak? Tudatlanok lettek volna az antant döntéshozói? És egyáltalán: hol írták alá a trianoni békeszerződést: a Kis- vagy a Nagy-Trianon-palotában? Esetleg másutt? Lejár a békeszerződés 100 év után? Van-e titkos záradéka? – a könyv ezekre és más kérdésekre keresi a választ, hogy megérthessük az éppen száz éve aláírt békeszerződés körülményeit és hatását.

Trianon a XX. századi magyar történelem egyik legtragikusabb eseménye, amely mély nyomokat hagyott a magyar történeti tudatban és a politikában. A kötet jó kiindulópont lehet mindazoknak, akik az eseménytörténeten túl kíváncsiak a mélyebb összefüggésekre, és értelmezni kívánják a mai közéletben és publicisztikában is rendszeresen felbukkanó hiedelmeket, spekulációkat, legendákat.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Eljegyzési ajándékötletek a jegyespár hölgytagjának

Az eljegyzés egy életre szóló lépés, melynek során a páros megteszi az első lépést, hogy összekösse az életét. A…

Egy történet, amit érdemes megismeri a mózeskosárról

Első hallásra talán furcsának tűnhet, hogy miért nevezik így a babakocsi egyik részét. A titulus viszont egy nagyon…
1 / 3 454

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!