CIVIL NEGYED
Heti Betevő Egyesület: a laikus lelkesedés vitt minket
Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, melyeket az állam már nem tud elvégezni. A civil tevékenység nem a haszonról szól, kétirányú a hatása. Ahogy a bölcsesség szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Elsőként a Heti Betevő alapító tagjával, Nagy Emesével beszélgettünk az egyesületük munkájáról.
Hogyan zajlott az első akciótok megszervezése, mik voltak a gyakorlati tapasztalatok?
Nem illik ilyet kifecsegni, de a laikus lelkesedés vitt minket előre, gerilla akciónak nevezik az ilyet. Mire ráeszméltünk, hogy ezt jogi keretekbe kellene foglalni, eltelt néhány hét. Mi úgy emlékszünk erre az időszakra, hogy ez volt az Aranykor. Azon az estén a Kisüzemben arról döntöttünk, hogy az ebédet a szakácsok saját pénzükből főzik meg – 60 adag volt a kezdő tétel. A környéken tengődő hajléktalanoknak szórólapot osztottunk az első időpontról, helyszínről, és felhívtuk az ismertebb hajléktalanszállókat, hogy küldjék majd az embereket. Amikor megfőtt az étel 2013. december 29-én – csángógulyás -, a két szakács és pár barát kivitte a fazekat a Klauzál térre, ahol teljesen szervezetlenül kimérték a műanyagtányérokba az ételt. Mind elfogyott.
Milyen volt az elmúlt évetek?
Nehézségek, kudarcok, újratervezés. Visszatekintve a legnagyobb kihívást a járvány okozza. A civil szervezetünk növekedésével járó folyamatok, az önkéntesség speciális nehézségei, a főzőhelyek esetlegessége mind megugorhatók voltak. Ami igazán fájdalmas, hogy ma nem tudunk találkozni az emberekkel, akikért mi a segítségben szövetséget kötöttük. Erre keressük a megoldási lehetőségeket.
Éttermekkel működtök együtt, kik és hogyan csatlakoztak a munkátokhoz?
A 60 adag gyorsan felment 120-150-re, már az első évben. A Kisüzem után a Kőleves, a Hoppá! és a KIOSK lépett be. Működésünk ideje alatt csak a fővárosban 30 étterem dolgozott nekünk, amelyek megkapták az adományokból összegyűlt alapanyagköltséget. Korábban voltak olyan éttermek, amelyek saját maguk finanszírozták az ételt. A Két Szerecsen, a Padthai voltak a legutóbb ilyenek. Ma minden éttermes partnerünknek fizetjük a költségeit, mert a járvány miatt nem várható el, hogy ezt támogatásként adják.
Önkéntesekkel dolgoztok, kik segítenek nektek?
Az elején a baráti kör hozta az újakat, aztán a közösségi média, informális csatornák és a médiaszereplések miatt gyarapodott a közösségünk. A legaktívabbakból formálódott a stáb, köztük meg aztán minden van: szakács, kertész, művész, újságíró, lakberendező, vegyész, biológus, marketinges, kézbesítő, életművész, informatikus, pénzügyes, logisztikus, mérnök, minden, ami az élethez kell.
Hozzászólás zárolva.