CIVIL NEGYED
Heti Betevő Egyesület: a laikus lelkesedés vitt minket
Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, melyeket az állam már nem tud elvégezni. A civil tevékenység nem a haszonról szól, kétirányú a hatása. Ahogy a bölcsesség szól: egy ember igazi mércéje az, hogyan bánik azzal, aki nincs hasznára. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Elsőként a Heti Betevő alapító tagjával, Nagy Emesével beszélgettünk az egyesületük munkájáról.
Akartok – és/vagy tudtok-e terjeszkedni?
Budapesten a hetedik kerületben, a Kisüzemben, a nyolcban a Gólyában, vidéken Makón, Székesfehérváron és Pécsen van csoportunk. Azt szeretnénk, ha Budára, más vidéki városokba is eljutna a kezdeményezésünk. Dolgozunk rajta.
Honnan van pénz minderre?
Közhasznú tevékenységet végző szervezetként jogosultak vagyunk az SZJA 1%-os összegek gyűjtésére. Ennek összege az elmúlt években változatlan szinten maradt – idén próbálunk egy erősebb kampányt folytatni annak érdekében, hogy többen megismerjék a nevünket.
Először is szeretnénk megemlíteni az egyéni támogatóinkat, akik kisebb összegeket utalnak a számlánkra, de akár havi rendszerességgel. Számos céges támogatónk korábban egy-egy vasárnapi ételosztás költségét finanszírozta és csapatépítésként el is jöttek az ételosztásra. Tavaly ezen cégek szinte kivétel nélkül a korábbi ételosztás összegét vagy akár annak többszörösét is átutalva támogatták szervezetünket.
Nagyon fontos a „Művészek a Heti Betevőért” kiállítás és online aukció, melyet 2020-ban már ötödik alkalommal rendeztünk meg. Az aukció bevétele az egyesület éves költségeinek harmadát fedezi. A korábbi sikeres támogatói aukciók, melyek rendezvényekhez kapcsolódtak, mint pl. a Kocsmajális, tavaly elmaradtak, a továbbiakkal kapcsolatban még nem tudjuk mi lesz.
Hány adag ételt tudtok hetente készíteni a rászorulóknak?
A fővárosi helyszíneken összesen körülbelül 500, Makón, Pécsen és Székesfehérváron 100-150 adag készül, vagyis hetente közel 900 ember jut ebédhez. Emellett fontos tevékenységünk, hogy ruhát, vitamint, személyes támogatást is nyújtunk. A járvány alatt szájmaszkot, kézfertőtlenítőt is biztosítottunk a rászorulóknak.
A praktikumon túl. Milyen a hangulat, amikor összekészítitek és kiosztjátok az ételeket?
Ez leírhatatlan. Pörgés, mindenki a legjobbat adja, segít. Van, hogy bepuszil a káosz. De a rutin, a „tudja mindenki a dolgát” végül kisimít mindent. Amikor kiérünk a térre, amikor a nyolcadik kerületben megérkeznek a családok, amikor megéljük a testvériességet – akkor minden a helyére kerül.
Mi motivál benneteket, hogy erre áldozzátok a hétvégéiteket?
Hozzászólás zárolva.