Hongkong is készül már a három T-re
Talán még sokan emlékeznek önök közül is az úgynevezett a három T-re, amikor is a szocialista kultúrpolitika irányítói szabták meg, mely művek támogatandóak, melyek tiltandóak, és melyek azok, melyeket elég, ha csak tűrni kényszerül a hatalom. Most valami hasonló rendszer kezd kialakulni Hongkongban is azután, hogy Kína letörte a több hónapos demokráciapárti tüntetéseket.
Azzal egy időben, hogy a hongkongi közkönyvtárakból a múlt hónapban visszavonták az ideológiailag és politikailag károsnak minősített műveket, Pong Yat Ming egy nagyvonalú, és igencsak bátor ajánlatot tett azoknak, akik könyvesboltját rendszeresen látogatják: térjenek be hozzá, és helyben olvasásra ugyanúgy a rendelkezésükre állnak a most már tiltott könyvek, mint korábban a városállam nyilvános közkönyvtáraiban.
Szabadpolc a könyvesboltban
Vagyis egy sajátos szabadpolcos rendszert vezetett be a bátor könyvárus Book Punch nevezetű könyvesboltjában. A kereskedést amúgy 2020-ban, pont a pekingi nemzetbiztonsági törvény bevezetése után alapította, amikor is súlyos szankciók és büntetések kilátásba helyezésével akarták a nem kívánt tartalmú irodalomtól eltántorítani a politikailag tudatos olvasókat.
Pong úr azt mondta, hogy éppen azért nyitotta meg a Book Punch-ot, mert nem akarta, hogy a szabad gondolat szigetei eltűnjenek a városból, mint fogalmazott a Free Hong Kong (FHK) mozgalom, amely hónapokon keresztül szervezte a tüntetéseket, arra is ráébresztette az embereket, hogy talán még a korábbiaknál is jobban értékeljék a könyvekben rejlő cenzúramentes eszméket.
A nemzetbiztonsági törvény bevezetése óta a mindennapok részévé váltak a tömeges letartóztatások, a városállam törvényhozásának demokráciapárti képviselői folyamatosan arra kényszerülnek, hogy visszaadják mandátumukat, az iskolák tantervei egyik napról a másikra gyökeresen megváltoznak, egyszóval egyre több helyen, és egyre magasabbra emelkednek a politikai és egyéb korlátok.
Tiltott és tűrt
A könyvkereskedők is egyre többször szembesülnek azzal a dilemmával, hogy alkalmazkodjanak-e az egyre több tiltáshoz, ezzel gyakorlatilag elvesztve vásárlóikat, vagy szembemenve a törvény szigorával, magát az üzlet létét veszélyeztessék.
Persze az úgynevezett „gumi” jogszabályok sem könnyítik meg a dolgukat, azok ugyanis sokszor nem egyértelműen fogalmaznak a tiltott és a tűrt kategóriák esetében.
A szigorodó feltételek ellenére számos független könyvkereskedés döntött úgy, hogy továbbra is raktáron tartja a tiltott műveket, és a továbbiakban nyitott, közösségi helyként működnek tovább, ahol nemcsak olvasni lehet, de politizálni is.
A nyüzsgő Mong Kok negyedben található Hong Kong Reader-nél a látogatók létrehoztak egy úgynevezett „Lennon-falat” is, ahol színes cetliken, keskeny papírlapokon fogalmazzák meg a várossal kapcsolatos politikai reményeiket.
A Book Punch könyvesbolt tetőterében általában éles viták fültanúja lehet minden oda betérő vásárló, téma pedig mi más, mint a demokrácia aktuális állapota Hongkongban és a világ más országaiban. A Sheung Wan kerületben, a Zero Mount-ba, egy ékszerdoboz méretű könyvesboltba a tulajdonos politikailag kényesnek számító előadókat szokott meghívni, az üzlet így egyfajta vitaklubbá alakul egy, egy napra.
Hozzászólás zárolva.