Hongkong is készül már a három T-re
Talán még sokan emlékeznek önök közül is az úgynevezett a három T-re, amikor is a szocialista kultúrpolitika irányítói szabták meg, mely művek támogatandóak, melyek tiltandóak, és melyek azok, melyeket elég, ha csak tűrni kényszerül a hatalom. Most valami hasonló rendszer kezd kialakulni Hongkongban is azután, hogy Kína letörte a több hónapos demokráciapárti tüntetéseket.
Akiket a polcokon sem látnak szívesen
A könyvtárak felügyeletét ellátó hongkongi Szabadidő és Kulturális Szolgáltatások Osztályának tájékoztatása szerint az elmúlt hónapokban tucatszámra kellett kivonni a közkönyvtárak gyűjteményeiből azokat a címeket, melyek a nemzetbiztonsági törvény hatálya alá kerültek. Ide tartoznak a demokráciapárti aktivisták emlékiratai és a Hongkong önrendelkezésről szóló értekezések – számoltak be a helyi hírtelevíziók a nyilvánosan elérhető könyvtári adatbázisokra hivatkozva.
A visszavont anyagok között szerepel egy 2014-es, „A polgári engedetlenség három óriása” című könyv is, amely felvázolja Gandhi, Dr. Martin Luther King, és Nelson Mandela által követett politikai stratégiát.
Szerzője, Daniel Pang megdöbbent, amikor megtudta, hogy könyve eltűnt a forgalomból.
„Az egyetlen ok, amire gondolni tudtam, az volt, hogy Benny Tai és Joshua Wong ajánlásával jelent meg a könyv.” – mondta. Mint ismeretes, a két ismert demokráciapárti aktivista ellen a nemzetbiztonsági törvény szerint emeltek vádat.
A Szabadidő és Kulturális Szolgáltatások Osztálya nem válaszolt konkrét kiadványokkal kapcsolatos kérdésekre, de azt újságírói kérdésre megerősítette, hogy a nemzetbiztonsági törvény megsértésével gyanúsított könyvek felülvizsgálata keretében eddig 34 könyvet és folyóiratot vontak ki a könyvtári közforgalomból.
Óvatos duhajok
Daniel Lee, aki 15 éve vezeti a Hong Kong Reader nevezetű könyvesboltot, azt mondta, hogy amikor egyértelmű útmutatók vannak arra nézve, hogy mely könyvek minősülnek tiltott kiadványnak, például hogy melyeket kell eltávolítani a könyvtárakból, akkor az számára is egyértelmű jelzésül szolgál; ebben az esetben követni fogja a hivatalos iránymutatást. Ennek azért is van jelentősége, mert a mai napig nem teljesen egyértelműek a hongkongi cenzúra szabályok.
„Nem tudjuk csorbítatlanul biztosítani a szólásszabadságot, mert a törvény alapvetően megváltozott” – mondta. „Ugyanakkor a lehető legnagyobb mértékben megpróbáljuk törvénysértés nélkül működtetni a könyvesboltunkat. Tehát, ha a kormány kifejezetten kijelentheti, hogy bizonyos könyvekkel problémák vannak, akkor azokat a könyveket mi sem forgalmazzuk tovább.”
A Book Punch más utat választott, bejelentette, hogy kölcsönadja ügyfeleinek azoknak a könyveknek és folyóiratoknak a példányait, amelyeket a könyvtárak a nemzetbiztonsági törvény megsértése miatt már nem kölcsönöznek. Pong úr persze ezzel nemcsak azt kockáztatja, hogy bezárják a boltját, de az a veszély is fenyegeti, hogy ő maga is börtönbe kerül.
Legutóbb, amikor politikailag érzékenynek számító dokumentumfilm vetítésére került sor a boltjában furcsa figurák jelentek meg a könyvkereskedésben, akik fotókat készítettek a résztvevőkről.
Ennek ellenére ő kitart az elvei mellett, még ha ezzel a letartóztatást kockáztatja is.
„Nincs okom arra, hogy megakadályozzam a dokumentumfilmek vetítését. Nincs okom megtiltani a könyvek eladását. Ha végül letartóztatnak, nem számít. Kész vagyok kitartani a végsőkig. ” – mondja.
Pong úr tavaly novemberben Chan Kin-manot, az Esernyős Mozgalom néven ismert 2014-es demokráciapárti tüntetések vezetőjét látta vendégül boltjában, aki felolvasott börtönélményein alapuló könyvéből, látássérült vendégeknek. „Hong Kong felszabadítása ugyanis nemcsak a politikáról szól, hanem a kultúrához való szabad hozzáférésről is.„ – teszi hozzá.
Hozzászólás zárolva.