Szabad Egyetem
Mindig is voltak olyan diákok, akik kiléptek a hivatalos állami keretek közül
Minden időben akadtak olyan diákok, akik politikai befolyástól mentesen, szabadon akartak tanulni. Az SzFE mostani állami vegzatúrája nem egyedülálló a történelemben, mint ahogy az sem, hogy egy az állam által elfoglalt egyetem hallgatói kivonulnak az intézményből és új, független oktatási intézményt alapítanak. Cikkünkben három korábbi példát idézünk fel.
A Berlini Szabadegyetem (Freie Universität Berlin), közismertebb nevén FU története a hidegháború első, még nem is annyira fagyos éveiben kezdődött és, ahogy az lenni szokott, itt is a politika szólt bele az oktatás ügyébe.
A háború utáni Németországot a szövetséges nagyhatalmak úgynevezett megszállási övezetekre osztották, és gyakorlatilag külön-külön kormányozták. Berlint hasonló módon osztották fel, három nyugati (amerikai, angol és francia), illetve egy szovjet (más néven keleti) szektorra.
A nyugati zónák között hamarosan szoros együttműködés alakult ki, intézményi szinten is, és ezzel egy időben megkezdődött a keleti szektor lassú eltávolodása.
A régi berlini egyetem szovjet megszállási övezetébe került. Ezzel egy időben meg is kezdődött az oktatási intézmény ideológia átfazonírozása, szovjetizálása, az ezzel egyet nem értő hallgatókat pedig hamarosan eltávolították az egyetemről. 1945 és 1948 között több mint 18 diákot tartóztattak le, néhányukat a szovjet titkosrendőrség (NKVD) ki is végezte.
A tömeges tiltakozás sem váratott magára, a hallgatók politikai befolyástól mentes egyetemet követeltek. A tüntetések csúcspontja 1948. április 23-án volt, ekkor már mintegy 2000 hallgató tiltakozott a Hotel Esplanade-ban az állami befolyás és a kontesztáló hallgatók erőszakos eltávolítása ellen.
1948. júniusában összeült a „szabadegyetem létrehozásának előkészítő bizottsága”, amelyben szép számmal képviseltették magukat az eredeti berlini egyetemről eltávolított diákok is.
A Freie Universität Berlin egy olyan modell szerint kezdett működni, amely nagyrészt kizárta az állami befolyást.
A Fal 1961-es megépültéig az egyetem nagyon népszerű volt a kelet-berlini diákok körében.
Hozzászólás zárolva.