Facebook hozzászólás
1 229

Mit csinál egy társadalmi és kulturális mediátor? Interjú Porkoláb Gyöngyivel

Közgazdásznak indult, sikeres szakmai útján az első vízválasztót az anyaság jelentette. Porkoláb Gyöngyi az első gyermeke megszületésekor döntött úgy, hogy a családot választja a karrier helyett. Négy gyermeke mellett azonban hajtotta a vágy, hogy olyan munkát, tevékenységet is folytasson, amivel mások számára is értéket termel, amivel másoknak is tud segíteni. Rengeteg civil projektben vett részt az évek során, melyeket szenvedéllyel, elköteleződéssel végzett és amelynek középpontjában mindig az embert kereste. Így lett belőle társadalmi és kulturális mediátor. Legutóbbi projektje egy évtervező naptárkönyv, amelyben a tervek megvalósításához a motivációt Szabó Magda adja.

A munkámban a legbüszkébb a hospice-ban eltöltött közel 20 éves tevékenységre vagyok. Ha úgy vesszük, ez is egyfajta mediáció: az orvos-beteg és a beteg-hozzátartozók, beteg-társadalom közötti konfliktusmentes kommunikáció segítése. Méltóság mezeje címmel tíz éven át olyan társadalmi szemléletformáló programot dolgoztunk ki, amely gyermekek körében tudatosította az élet tiszteletét, a gondoskodásra nevelést, az életvégig tartó emberi méltóság iránti tiszteletet. Közel száz szakember vett részt önkéntesen a program módszertani kidolgozásában, amelynek a családokban tapasztalható transzferhatása hihetetlen eredményeket mutat. Ma egy akkreditált képzés formájában tudunk segíteni pedagógusoknak a veszteségélmény felismerésében és feldolgozásában. Ennek a munkának is köszönhető talán, hogy sikerült Debrecenben 20 ággyal elindítani egy fekvőbeteg részleget, de további terveink vannak; egy önálló Hospice házat szeretnénk, amely módszertani központként is segíthetne. Az életvégi emberi méltóság minden ember alanyi joga, a hospice segíti a betegnek és a hozzátartozóit az elkísérésben, abban, hogy nincs egyedül.

Életedben meghatározó város Debrecen. Szabó Magda írónő itt született, regényeiben a debreceni kötődés nagyon jelen van. Ismerted őt személyesen?

Igen, ismertem őt személyesen, amiért ma is nagyon hálás vagyok. Akkoriban nem is gondoltam volna, hogy mennyi gondolata, tanácsa adott útravalót a mindennapokhoz nekem személyesen is. Ahhoz, hogy szellemi örökségét bármilyen formában tovább vigyem, akkoriban bele se mertem gondolni, olyan tisztelet övezte. Egészen a haláláig kapcsolatban voltam vele, sokat beszélgettünk. Szabó Magda egész életében tanított, arra, hogy vegyük észre a szépet az életben. A Freskó című regénye megírása után hagyta abba a tanítói hivatást. Halála után, egyszerűen nagyon hiányzott és ezzel nem voltam egyedül.

Jelenet a Magda, a Szabó című darabból
Jelenet a Magda, a Szabú című színdarabból.
Ez az évtervező naptár, amelyben az inspirációt Szabó Magda gondolatai adják ezek szerint a szellemi örökségének modern feldolgozása?

Igen, de nem ez volt az első projektem vele kapcsolatban. Egy olyan színdarabbal kezdődött a legtöbb nyelvre lefordított író életének feldolgozása, amit 2 évvel ezelőtt mutattunk be Magda, a Szabó címmel. Az előadás legfőbb forrását Szabó Magda naplói, levelezései és interjúi adták, szerettem volna őt, mint Embert, nőt, feleséget is bemutatni. A színdarab fogadtatásán látszódott, hogy milyen szeretet árad, mennyi sok fiatal is ismeri, szereti munkásságát, gondolatainak, üzeneteinek ereje van. Az interaktív naptárkönyv ötletét a PlanAll márka karolta fel, így a 2022 évi PlanAll Szabó Magda terveztőben 57 véleményformáló nő személyes élményén, gondolatán keresztül kap a felhasználó inspirációt a mindennapokhoz. A könyvben található QR kód további történetekhez vezet. Több van talán benne, mint amit keresünk.





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!