Facebook hozzászólás
1 167

SZÍNES ÉS FORMÁK A FESTÉSZETBEN

Virtuális túrák a világ nagy múzeumaiban 1. rész

Játszva tanulhatunk együtt a gyerekkel. Ha egy kicsit is értjük, hogy mit jelent egy szín vagy forma egy festményen, akkor máris élvezetes a kiállításra járás, még ha virtuálisan is. Játékra fel!

Nehéz a jó oldalát látni a mostani helyzetnek, de tegyünk egy próbát mégis. A bezártságnak, az önként vállalt vagy hatósági karanténnak mindenképpen megvan az az előnye, hogy ha nem is fizikai valóságban, de számos helyre eljuthatunk virtuálisan. Így például meglátogathatunk múzeumokat, kiállításokat is ingyen. Nincs más dolgunk, mint a megfelelő helyre kattintani a gépünkkel, és máris megcsodálhatjuk a világhírű műalkotásokat. A világ nagy múzeumai elérhetővé tették a gyűjteményüket, esetenként akár 360°-os internetes túrát is tehetünk.

Van Gogh: Napraforgók Kép: fidelio.hu

Most induló sorozatunkkal igyekszünk abban segíteni, hogy hol, mit és miért érdemes mindenképpen megnézni, s mit mutassunk meg a gyerekünknek is.

A sorozat 1. részében egy játékot ajánlunk, mielőtt belevágnánk a virtuális múzeumlátogatásokba.

Festményeket nézni sokaknak unalmas, nem értik, hogy mások mitől tudnak annyira lelkesedni egy-egy képért, művészért. Ez nem baj, csak kár, hogy ők kihagyják ezt az élményt. A képzőművészet élvezete nem ördöngösség, elég, ha egy kicsit értjük a festészet szimbolikáját. Ez kevésbé bonyolult és nehéz, mintazt  első hallásra gondolnánk.

Gál András munkája Kép: port.hu

Játszunk egy kicsit a gyerekkel! Beszélgessünk arról, hogy melyik szín mit jelent számukra, milyen érzéseket vált ki belőlük. Ehhez tud segítséget nyújtani a Google Arts & Culture, ezen belül is a szín szerinti keresés. Annyi a dolgunk, hogy a felső sávban látható színek valamelyikét válasszuk ki, és az oldal máris megmutat néhány olyan műalkotást, amiben az adott szín dominál. Az egyes képekre kattintva megtudhatunk néhány fontos információt a konkrét festményről.

A színek után beszélgethetünk a formákról is. Nézegessünk egy festményt és próbáljunk háromszöget, kört vagy téglalapot felfedezni benne. Ha sikerült, akkor gondolkodjunk el közösen arról, hogy miért azt a formát használta vajon a festő. Mit akarhatott ezzel kifejezni? Nézzük meg a kép elrendezését is, hogy a felfedezett forma hol helyezkedik el a kompozícióban. Központi helyen? Vagy valahol a háttérben? Vajon miért? Milyen szín dominál a képen? Milyen színű a központi figura, tárgy? Sötét vagy világos? Megnyugtató vagy zavarba ejtő? Esetleg félelmetes?





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!