Facebook hozzászólás
685

Design

Hangszórókábelből láthatósági táska

A Metropolitan University, ismertebb nevén a METU végzős tervező hallgatói évről évre megmutatják, mire is jutottak tanulmányaik során. A friss dizájn termékeket azonban eddig csak az egyetem közvéleménye láthatta, idén viszont a nagyközönség is megcsodálhatta a végzettek produktumait a FISE, a fiatal iparművészek galériájában. Egyikük, Tsur Dorina újrahasznosított alapanyagokból készített láthatósági táskákat.

Tsur Dorina messziről indult, és mostanra igencsak messzire is jutott. A felmenők között kereskedők és egészségügyi dolgozók is akadnak, így Dorina is kezdetben a reáliák felé fordul, orvosnak készül. A gimnáziumban matematika, biológia fakultációval erősít a felvételire, hogy aztán követve valódi érdeklődését, egy nem is annyira hirtelen elhatározástól vezérelve átnyergeljen a rajz, művészettörténet faktra; szerencsére mindezt a szülők maximális támogatása mellett.

Sötétben is látszik. Fotó: Tsur Dorina
Sötétben is látszik. Fotó: Tsur Dorina

Bár – saját bevallása szerint – alapvető ismeretbeli hiányosságokkal vágott neki a METU bevételének, mégis a felvételi beszélgetésen olyan jól teljesített, hogy bebocsáttatást nyert az intézmény kézműves és tárgykultúra alapszakára. Ahogy fogalmaz, ekkor érezte azt, hogy az iskola nyit azok felé is, akik nem kifejezetten rendelkeznek kellő alapképzettséggel, de a tanárok látnak bennük fantáziát. Ez aztán kellő bizalmi tőkét halmozott fel az elkövetkező évekre Dorinában.

Az első két évben sikeresen elsajátította mindazon készségeket és képességeket, melyek ahhoz voltak szükségesek, hogy kellő jártassággal bánjon a későbbiekben a textilekkel; márpedig mindez jól jött akkor, amikor az egyik ékszer és kiegészítő órán azzal a feladattal kínálták meg a hallgatókat, hogy készítsenek valamilyen kiegészítőt (tárolót), Dorina pedig a láthatósági biciklitáska mellett tette le a voksát.

Dorina szerzett egy köteg átlátszó PVC bevonatú, kéteres hangszórókábelt és abból szőtte meg – drót felvetéssel – a kívánt tárgyat; egy gabonazsák formájú biciklitáska készült, melyet egy egyszerű „tekeréssel” lehet zárni.

Végre egy tárgy, melynek van formája, és van funkciója! – kiált fel Dorina, de mivel az alkalmazott anyagok (kábel, drót) túl nehéznek bizonyulnak, ezért újabb anyagokkal kezd el Dorina kísérletezni, így jön a képbe a horgászdamil; ez lesz a láthatósági táska projekt, vagyis a BA diplomamunkája.

És még egy inspiráció az egyetem részéről: meghirdetik az úgynevezett „nyomhagyás” projektet, melynek keretében környezetbarát munkákat várnak a hallgatóktól.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!