Facebook hozzászólás
281

Így pakolj a hűtődben! Ökoanyu tanácsai nemcsak háziasszonyoknak

Ki ne szeretne környezettudatosabban élni, tenni azért, hogy Földünkre jobb jövő várjon. Csakhogy a vágy és a megvalósulás között sokaknál nagy a szakadék, hiányzik a belső motiváció, az erő, hogy az illető elinduljon a zöld úton. Nagy Réka, az Ökoanyu magazin megálmodója, környezettudatos újságíró most a háztartásban keletkező élelmiszerhulladák csökkentéséhez ad jótanácsokat.

Szerinted mennyi élelmiszert dobunk ki évente?  Becslések szerint Magyarországon fejenként 40 kilót. Bár ez a mennyiség alacsonyabb, mint az EU-s átlag, még mindig rettentő nagy szám. A mai kor háziasszonyai, ha környezettudatosabban szeretnének élni, jó, ha megtanulnak előre gondolkodni és nagyanyáik racionális háztartásvezetését veszik például a saját konyhájukban. Hallgassuk meg Nagy Réka, Ökoanyu tanácsait ebben a témában.

Praktikus hűtőpakolás
Érdemes nagyanyáik racionális háztartásvezetését például vennünk a saját konyhánkban. ( Fotó: depositphotos)

Életképek az élelmiszerboltban

És most nézzük, hogyan vásárol élelmiszert egy környezettudatos nő. Ott a lista a kezében, amit megfontoltan a bevásárlás előtt készített el, miután leellenőrizte, mi van otthon és mi az, amire szüksége van a családnak a következő napokban. Szigorúan tartja magát a listához, a gyorsan romló élelmiszereknél nem dől be az „egyet fizet, kettőt kap” akcióknak, mert tudja, hogy ráfizetés lesz az egész, ha a vásárlás fele végül a kukában landol. Kerüli a tálcás csomagolást mindenből.

A tálcából és a fóliából ugyanis ismét felesleges hulladék lesz. Ha ő maga válogatja össze, mit szeretne vásárolni, jobban tud figyelni a mennyiségre, és zöldségből, gyümölcsből a legszebb darabokat tudja kiválogatni.  Persze az igazán tudatos háziasszony nem a hipermarketben veszi meg őket, hanem a piacon, vagy a zöldségesnél, nem műanyagzacskóba csomagoltatja, hanem vagy csomagolás nélkül teszi a kosarába, vagy visz magával vászonzsákokat. Megpróbálja kerülni a feldolgozott élelmiszereket, amellett, hogy ezzel az egészségnek is jót tesz vele, nagyban csökkenti a háztartási hulladékot is.

Hűtőhelyzet

Szerencsére a mai hűtőszekrények szebbek, nagyobbak, jobban hűtenek, mint nagyanyáink idejében, ami megkönnyíti a romlandó élelmiszerek tárolását. Ehhez nem árt beállítani a hűtőnk hőmérsékletét, akkor jó, ha 1 és 5 fok között van. A megvásárolt élelmiszerek hűtőbe pakolásánál bízzunk a józan észben: tegyük előre azokat az élelmiszereket, amelyeknek a közeljövőben jár le a szavatossága. Jó tipp, ha külön dobozt tartunk fenn a hűtőben erre a célra és mindig abba kerül, amit már éppen meg kellene enni.

Az átláthatóság érdekében használjunk átlátszó tárolókat, hogy rögtön lássuk, az adott dobozban mi van, ez is növeli az átláthatóságot. Próbáljunk mindent az alapanyag jellegzetességeinek megfelelően tárolni. A zöldséget, gyümölcsöt semmiképpen ne tároljuk műanyagzacskóban a hűtőben, a banánt ne tartsuk a többi gyümölcs között, mert gyorsítja a többi érési folyamatát is.

– tanácsolja Ökoanyu.





Facebook hozzászólás

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!