Őszi vitaminbombák – A szükséges plussz…
A nyár múltával nem árt még egy kis pluszvitamint begyűjteni az őszi érésű gyümölcsökből, zöldségekből. Ezek növelik a szervezet nyárról is elraktározott vitaminkészletét, értékes anyagaik – kiváltképp, ha biozöldségekről, -gyümölcsökről van szó – erősítik immunrendszerünket, ami hathatós védelmet nyújthat a várható „influenzaszezonban”.
A sütőtök húsát – amelyből ivólé, leves, süteménytöltelék vagy desszert is készíthető – értékes hatóanyagai és könnyű emészthetősége miatt már csecsemőkortól beiktathatjuk a gyermekek étrendjébe is. Számos fajtáját termesztik idehaza, közülük a biopiacon árult ázsiai Hokkaido különösen édes, ezért édesítés nélkül bármilyen formában elkészítve fogyasztható.
Természetesen nem feledkezhetünk el a sütőtök másik értékes alkotóeleméről, a magjáról sem, aminek szintén számos hasznos élettani hatása van. Az olajos magvak sorában neki a legmagasabb a fehérjetartalma, kedvező a zsírsavösszetétele, és jelentős az élelmirost-tartalma is. Gazdag magnéziumban, káliumban, B1-, B2- és E-vitaminban. Ezek a vitaminok mint antioxidánsok védelmet nyújtanak a szervezetnek azáltal, hogy jelentős szerepet vállalnak az úgynevezett szabad gyökök hatástalanításában, valamint az érelmeszesedés és a daganatos betegségek kialakulásában.
Ilyenkor ősszel már az idei aratású gabonából őrölt lisztből sütik a pékségekben a kenyeret, péksüteményt, és a boltokban ilyen lisztek között is válogathatunk.
A bio minősítéssel ellátott kenyerek, -péksütemények alapanyagai – a különféle lisztőrlemények – vegyszermentes gazdaságokból kerülnek ki, s a belőlük sütött biokenyér is adalékok nélkül készül. A tiszta környezetben termesztett biogabonát – búzát, rozsot, tönkölyt – a hagyományos ősi technológiával – kövek között – őrlik meg, így az őrlemény a gabona eredeti minőségéből semmit nem veszít. Benne marad ugyanis az egészség szempontjából fontos hántrész, a csíra és a vitaminok, aminek köszönhetően teljes őrlésű péksüteményt, kenyeret lehet belőle sütni.
Különösen értékes kenyéralapanyag a tönkölybúza, amelynél a magokat egy-egy levélköteg, az úgynevezett pelyvalevél óvja. Eredményeként a tönkölybúza-magvakban jóval magasabb a fehérjetartalom, mint az egyéb gabonákban. De a bio tönkölybúzaliszt mellett teljes kiőrlésű biobúza- és -rozslisztet, valamint bio étkezési búzakorpát is lehet vásárolni, amelyek szintén értékes anyagokat tartalmaznak az emberi szervezet számára, és amelyekből – például élőflórás natúr joghurt, napraforgó-, szezám-, len- vagy tökmag és egyéb fűszerek hozzáadásával – ízletes kenyerek, péksütemények készülnek a korszerű pékségekben.
Hozzászólás zárolva.