Tudja, hogy hogyan születetett a Bikavér?
Kevesen tudják, hogy az időjárás szeszélye hogyan késztette az egri borászokat egy forradalmi lépésre – pedig ennek köszönhetjük a Bikavért…
Mindenki ismeri az Egri Bikavért, sokan szeretik is, de annál kevesebben tudják, hogy miért is alakult az élet úgy, hogy az egri borászok Bikavért készítenek!
Az egri bortermelők, ősidők óta Bikavért készítenek, bárhogy is hívták azt!
Felmerül a kérdés, mi volt az oka, hogy elkezdtek házasítani, és miért nem magában Kadarkát vagy Fekete Gohért ittak? Kiválóak lehettek önállóan is!
A titok Eger időjárásában rejlik!
Hazánkban a kontinentális klíma a meghatározó. Minden évben máskor van a nyár, néha csak ősszel, vagy nincs is sajnos, ezért minden évben más időben van rügyfakadás, virágzás, szüret, és mivel minden szőlőnek más-más az igénye, így nem csoda, hogy egyik évben az egyiknek, a másik évben a másiknak kedvez a szerencse és érik be tökéletesre.
Mit is láthatott János bácsi szőlő és bortermelő IV. Béla idejében? Egyik évben a Kadarka jól beérett, a másikban túl savas lett, de gyönyörű volt az illata. A Fekete Gohér színe egyik évben mint a tinta, a másikban épphogy csak piros, viszont finom lágy az íze. A Fekete Muskotály egyik évben árad a virágillattól, a másikban nincs illata, de mély a színe!
Fogta hát János bácsi és házasította – vagyis egybe ültette – a különbözőfajta szőlőket. Egy ilyen, egy olyan volt leszúrva a földbe. Együtt nevelte, együtt szüretelte, így biztosította az állandó, jó minőséget minden évben. Valamelyik fajta mindig hozta a szép kellemes illatot, a szép lágy ízt vagy a mélyvörös színt, ami akkoriban a követelmény lehetett! Már a szőlőben elkészült a Bikavér! Már csak szüretelni kellett!
Bár a fajták mások, mégis ugyanezért házasítunk ma is Egerben, csak nem a szőlőt a dűlőben, hanem a bort a picében, de az ok ugyanaz! Az évjárat szeszélyeinek kiegyenlítése.
Hozzászólás zárolva.