Időkapszula
Ezt üzeni Für Anikó a jövőnek a Covid idejéből
Mostanában egyre többször gondolkodunk el azon, vajon az utókor hogyan vélekedik majd a jelen helyzetünkről. Milyen jó lenne üzenni nekik, megmutatni a járvány alatti életünk fontos kellékeit, elmesélni személyes történetünket, érzéseinket, netán jó tanácsokkal látni el őket. Ebben a rovatunkban ismert magyar embereket kérdezünk meg arról, mit tennének bele az időkapszulájukba üzenetként a jövő számára. Ezen a héten Für Anikó mesél nekünk
Milyen hétköznapi tárgyakat tennél bele az időkapszuládba, amelyek nagyon jellemzőek a mai korra, a te életedre és 50 év múlva a leszármazottaid rácsodálkoznak majd a létezésükre?
Kézfertőtlenítőt biztosan, mert a maszk mellett ez a másik emblematikus tárgya ennek a korszaknak. Egy nyomtatót, amivel a kisiskolás gyerekemnek minden nap ki kellett nyomtatni a feladatokat. Hiába élünk az online világában, a ceruzával történő rajzolás, színezés, a kézi írás nagyon fontos a kisgyerek fejlődésében, a tanulásban. Betennék még a csomagba néhány kerti szerszámot – metszőollót, gereblyét, fűrészt – amelyek ebben az évben igen hasznosnak bizonyultak. A kertészkedés a friss levegőn nagy örömforrást, feltöltődést jelentett a bezártság idején. A saját életem egyik jellegzetes kelléke egy IKEA hokedli, ezen üldögéltem órákat a fiam mellett, amíg együtt tanultunk. Végül egy elemmel működő, ketyegő ébresztőórát is elküldenék a jövőbe, ami az idő múlását szimbolizálja. Az elmúlt hónapokban megszűnt rajtunk az idő nyomása, nem kellett időre rohannunk sehová, ugyanakkor mégis olyan gyorsan elteltek a napok. Néha azt sem tudtam, milyen nap van éppen.
Könyvek, amiket mostanában olvastál és amelyek megérintettek, és szeretnéd, ha az utókor is megismerné őket.
Nemrégiben a Libri irodalmi díj kapcsán Szabó T. Anna legújabb novelláskötetéből, a Szabadulógyakorlatból olvastam fel egy részletet. Nagyon megérintett ez a könyv, mindenkinek ajánlani tudom. Teljesen hétköznapi történetek, az írónő nem akar szándékosan fájdalmat okozni, mégis nagyot üt. De a novellák végén mindig ott van valamiféle feloldozás. Szabó Magda bármelyik könyvét is jószívvel ajánlom az utókornak. Az a fajta „élveboncolás”, amire az írónő képes számomra egészen kivételes. Olyan, mintha egy gombócot kapnál a gyomrodba, az igazság és a gyönyörűség egyszerre talál el. Francis S. Collins Isten ábécéje egy csodálatos könyv. A szerző világhírű természettudós, az egyik legfontosabb 20. századi tudományos vállalkozás, a humán genom projekt korábbi vezetője, aki életének egy pontján a hit felé fordult.
Úgy gondolom, nagyon nagy szüksége van az emberiségnek ebben a csilivili, egyszer használatos, ledobható világban a harmadik dimenzióra, a mélységre. Ebben segít a hit, a nem látható dolgokban vetett bizonyosság.
Gondolatok, jótanácsok Für Anikótól 2021-ből a jövő számára
„A soknál több az elég”. Meggyőződésem, hogy nem mindig magunkkal kellene foglalkozni, hanem egy jó üggyel. Ha az ember egy önmagánál fontosabb dologra talál, akkor egyszer s mind az élet értelmét is megtalálja, annak dacára, ha úgy tekinti is, hogy teljesen értelmetlen a földi életünk. Ez egy tanulási folyamat, nem megy egyik napról a másikra. A bennünk tátongó hiányt semmiképpen sem megvásárolható dolgokkal lehet betömni. Ott van például a hit. Ne szegje kedvünket, ha nem vakítóan fehér a ruha és egy-két ráncocskát fedezünk fel a szemünk sarkában, nem a reklámokban megfogalmazott élet a valódi élet!
Az Időkapszula rovát más interjúit itt olvashatod:
Hozzászólás zárolva.