ÁPOLÁSI NEHÉZSÉGEK
Demens anyuka, és 100 km-re lakik? 5+1 tipp a gondozáshoz
Igen stresszes és elmagányosító élmény tud lenni a személyes gondoskodás, ha nem lehetünk fizikailag közel demenciával élő családtagunkhoz vagy barátunkhoz. Érdemes azonban észben tartanunk, hogy ebben az esetben is fontos és értékes szereplői lehetünk a beteg életének. A következő tippek segít legyőzni a távolság akadályait.
- Legyünk felkészültek
Tervezzük meg, hogyan tartjuk a kapcsolatot, milyen módon támogatjuk demenciával élő szerettünket, hogyan értesülünk rendszeresen a beteg állapotáról, valamint azt, hogy miként oldjuk meg a krízishelyzeteket. Amilyen gyakran csak módunkban áll, látogassuk meg hozzátartozónkat. Keressük más hasonló helyzetben lévő hozzátartozók társaságát, és osszuk meg tapasztalatainkat egymással. - Tartsuk fenn a kommunikációt
Legyünk folyamatos kapcsolatban szerettünkkel – fontos, hogy a demenciával élő személy érezze, hogy törődünk vele. Érdemes képeslapokat, fotókat, rövid leveleket, apró ajándékot vagy virágot küldeni neki.
Alakítsunk ki egy telefonrutint – azaz mindig ugyanabban az időpontban telefonáljunk. A telefonbeszélgetések legyenek rövidek, és tartsuk szem előtt, hogy a tisztán verbális kommunikáció egyre nehezebbé válik a demencia előrehaladtával.Azt sem árt tudnunk, hogy a telefonban krízishelyzetként hangzó szituációk a valóságban időnként korántsem azok, ezért nem árt, ha az ilyen helyzetekre előre kialakítunk egy cselekvési tervet.
- Alakítsunk ki támogatói hálózatot
Ápoljunk közeli kapcsolatot minden, a demenciával élő személyt segítő rokonnal, ismerőssel, szakemberrel. A családtagokkal szerencsés, ha időnként le tudunk ülni és tisztázni az egyéni szerepeket. Ideális esetben megállapodhatunk olyan kritériumokban, amik ha fennállnak, rendkívüli családi megbeszélést hívunk össze. A távolabbi ismerősöket, barátokat és szomszédokat kérjük meg, hogy egyszerűen csak tartsák rajta a szemüket demenciával élő rokonunkon.
Próbáljunk megszervezni olyan intézményi-szervezeti támogatást is szerettünknek, mint a szociális látogatások vagy étkeztetés, klubok vagy egyházi közösség.
Ha a demenciával élőről idősek otthonában gondoskodnak, feltétlenül alakítsunk ki jó kapcsolatot az ottani dolgozókkal és rendszeresen informálódjunk tőlük. - Menjünk látogatóba
Szervezzük úgy a látogatásunkat, hogy arra az időre felmentsük kicsit a mindennapi gondoskodást nyújtó hozzátartozókat az ápolás alól, és a távolból rendszeresen tartsuk velük a kapcsolatot.
Ha nagyon messze élünk, és csak speciális alkalmakkor tudunk látogatóba menni, először mindig a személyes támogatást nyújtókkal találkozzunk a demenciával élő szerettünk előtt, hogy informálódhassunk állapotáról és az esetleges fontos tudnivalókról. - Tervezzünk előre
Próbáljuk meg előre felmérni, hogy milyen stratégiákkal előzhetők meg a krízisek. Érdemes kijelölnünk valakit, akiben kellően megbízunk, hogy kritikus helyzetekben cselekedjen, és informáljon minket. Készítsünk listát az elérhető segítségekről és támogatásról. A jogi, pénzügyi és egészségügyi döntésekhez előfordulhat, hogy gyám kijelölésére van szükség – ezzel kapcsolatban érdemes ügyvéddel egyeztetnünk. - Ne feledkezzünk meg saját magunkról sem
Tudatosítsuk magunkban, hogy nem mindig lehetünk fizikailag közel szerettünkhöz. Fontos mindig emlékeztetnünk magunkat rá, hogy a távolból is fontos hozzájárulást tehetünk az életminőségének javítása érdekében.
(Forrás: Dementia Australia, felejtek.hu)
Hozzászólás zárolva.