Facebook hozzászólás
309

A bennünk lüktető kiszolgáltatottság 1.rész

Szívesebben gondolunk arra, hogy más, mások akadályozzák „szabadságunkat”.
A női hormonciklus váltásokat sokszor csak a menstruációra, vagy a teherbeesés néhány napjára redukáljuk, holott…

                                                            „Amit szemeddel sejtesz,

                                                            szíveddel várd ki azt,

                                                            amit szívedbe rejtesz                       

                                                            szemednek tárd ki azt.”

                                                                        (József Attila)

Eddig elsősorban a női létből és létezésből fakadó készségekkel, késztetésekkel foglalkoztunk, a férfi-nő kapcsolat érzelmi hullámzásairól szóltunk. Időszerű megérteni a női testet, annak neurohormonális működést, amely kihat az érzelmi – hangulati életre, sőt a libidószintet is befolyásolja. Ezzel a kérdéssel, nem a biológiai szint ismerete miatt, sokkal inkább az önismeret okán szükséges foglalkoznunk.

Szívesebben gondolunk arra, hogy más, mások akadályozzák „szabadságunkat”.

A női hormonciklus váltásokat sokszor csak a menstruációra, vagy a teherbeesés néhány napjára redukáljuk, holott… A hormonszint változások és az élménymódok összefüggésének felfedezése a nő önismeretének lényeges, eléggé meghatározó eleme lehet, melyről sokszor és sokan megfeledkeznek. Ez az összefüggéssor még a hormonális fogamzásgátlás esetében is érvényes lehet.

(A Nő Ezer Arca I. nyílt napján elsősorban az orvosi szempontok alapján foglalkoztunk evvel a témával – az előadó: Dr. Szendei György szülész-nőgyógyász, endokrinológus volt.)

Az ösztrogének szerepe
Az ösztrogének szerepéről egyre többet és többet tud, és több ismeretet ad át a tudomány. Ma már közismert, hogy az ösztogéneknek védő – egészségőr szerepe van az egész test működésében. Nemcsak egészségőr, de nyugodtan állíthatjuk „hangulatőr” is. A havi ciklusváltozások során az ösztrogénszint emelkedése megemeli a nyugalom, a puhaság, a mosolygósságra való készségeket is. Mindezeket a hatásokat és összefüggéseket sokan elsősorban a menopausa időszakára vonatkoztatva ismerik, amikor „kifáradnak.”

Csökken, majd leáll a női hormontermelés, és belép a menopausával járó, szomatopszichés történés. Ez a tünetegyüttes – mint az életünk egyik krízis szituációja – jól mutatja, hogy már a perimenopausában fellépő (menstruáció van, esetleg kisebb változásokat mutat) hormoncsökkenés is előidéz a hangulati-érzelmi életben negatív változásokat. Ezek az érzelmi labilitások szinte előbb jelennek meg, mint a testi szinten egyértelműen megjelenő testiek.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!