Facebook hozzászólás
586

2045-ben egy terméketlen világban fogunk élni?

Az elmúlt 40 évben a felére csökkent a férfiak átlagos spermiumszáma

Az évszázad közepére előállhat az rendkívüli helyzet, hogy a gyermeket tervező párok többsége arra kényszerül majd, hogy utódját mesterséges úton hozza világra. Az ok: egyre több olyan anyagot használunk a hétköznapokban, melyek a szervezetünkbe kerülve csökkentik nemzőképességünket.

Shanna Swan professzor (New York) évek óta tanulmányozza a termékenységi trendeket, 2017-ben pedig arra az eredményre jutott, hogy a nyugati férfiak körében az elmúlt 40 évben több mint a felére csökkent az átlagos spermiumszám. Tapasztalatairól Visszaszámlálás címmel írt könyvet a professzor.

Shanna Swan több, mint 20 éven keresztül vizsgálta, hogy a környezetünkben előforduló, a hormon-háztartásunkat is veszélyeztető vegyi anyagok milyen káros hatással vannak reproduktív képességeinkre.

Károsodhatnak. Fotó: depositphotos.com
Károsodhatnak. Fotó: depositphotos.com

 

Az emberek nem szeretnek erről beszélni, bár a problémát felismerik. Ugyanakkor azt állítják, hogy elsősorban a személyes döntésük eredménye a késedelmes gyermekvállalás, amiben megváltozott életmód játssza a főszerepet.  Tagadják, hogy a jelenség bármiféle összefüggésben állna a környezeti terheléssel.

A professzor azt állítja, hogy a környezetünkben felszaporodott veszélyes vegyi anyagok hatással vannak nemzőképességre, bár hangsúlyozza, hogy ez csak egy a nagyon sok ok közül, melyek a szaporodás területen fejtik ki romboló hatásukat.

Azok a vegyi anyagok lehetnek hatással az emberek nemzőképességére, amelyek valamiképpen képesek utánozni nemi hormonjainkat, így a tesztoszteront és az ösztrogént – ezek ugyanis alapvető szerepet játszanak a szaporodás egész mechanizmusában.

A szervezetünkbe kerülő vegyi anyagok képesek a testünkkel elhitetni még azt is, hogy bizonyos hormonokból elegendőt termel, holott ez egy csalóka tapasztalat, az igazság pont az ellenkezője: hiány lép fel belőlük a szervezetben.

A műanyagok hajlékonyabbá, puhábbá tételére használt ftalátok komoly szerepet játszanak az egész folyamatban.

A legtöbbünk szervezete pedig ki van téve ezeknek a vegyszereknek, hiszen az élelmiszereket, amiket fogyasztunk, általában flatálokkal kezelt műanyagokba csomagolják.

A flatálok bizonyítottan csökkentik a tesztoszteront, és így hatással vannak a férfiak nemzőképességére. Csökkentik a spermiumok számát, ugyanakkor a nők számára is kifejezetten károsak: csökkentik a libidót és növelik a korai pubertás esélyét, a vetélés és a koraszülés kockázatát.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!