Facebook hozzászólás
120

Bevezetés az MBTI személyiségrendszerbe

Mottó: Senki sem gyömöszölhető bele egyetlen személyiség-tipológiai dobozba, de mindenki egy ilyen dobozból lóg ki.

Most is érdemes a kályhától indulni. Isabell MYERS és édesanyja: Katharine BRIGGS dolgozta ki a róluk elnevezett Myers-Briggs Type Indicatort – ennek rövidítése az MBTI.  A rendszer (Learyéhez képest ellenkezőleg) úgy nyolc-osztályos, hogy tizenhat kombináció hozható létre belőle. A nyolc személyiségvonás közül négyre (pontosabban: a négy pár mindegyikéből egyre) már születésünkkor megvan bennünk a hajlam. Ezért zártam azzal az Leary összesítőt, hogy a következő rész kissé nehezebb lesz: a velünk született hajlam nem módosítható olyan „könnyen”, mint a tanult attitűd-rendszer.

            A szerzők szerint életünk első felében a velünk született hajlam által meghatározott vonásokat erősítjük, hogy személyiségünk markáns, meghatározott legyen. Az élet második felében a pár másik tagját, az addig gyengébb személyiségvonást erősítjük, s így egyfajta belső egyensúly alakul ki, közelítve a teljességhez. (Hasonló ez a felfogás ahhoz a jungi koncepcióhoz, mely szerint az introvertált ember Árnyék- vagy Másik személyisége inkább extrovertált.)

            Fentiek alapján az alábbi hajlamok határozzák meg a nyolc személyiségvonást:

1.      extrovertált,

2.      introvertált,

3.      érzékelő,

4.      intuitív,

5.      gondolkodó,

6.      érző,

7.      ítéletmondó és

8.      nyitott hajlam.

(Nem véletlenül hivatkoztam az előző zárójeles mondatban Jungra. Az ő rendszerét ismerők bizonyára észrevették, hogy a most tárgyalt MBTI első hat osztálya a jungi típusokra „rímel”. Az egyik „új” osztály: az ítéletmondó tagjai pedig a gondolkodást és az érzést használva hoznak viszonylag gyorsan ítéletet; a nyitott osztályhoz tartozók viszont – éppen ellenkezőleg – úgy igyekeznek kitolni az értékelés-lezárás és a döntéshozatal időpontját, hogy az érzékelés és az intuíció alapján minél több információt gyűjtenek össze.)

A négy pár személyiségvonás a nyolc osztályból állapítható meg „a következő mutatók szerint:

1.      Az egyén a külső vagy a belső világgal áll erősebb kapcsolatban –  extrovertált (E) vagy introvertált (I).





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!